Na urgentu jste byl se zády třikrát. Jak to probíhalo při jednotlivých návštěvách?
Poprvé jsem čekal čtyři hodiny, s výsledkem takovým, že mě vzala internistka a řekla, abych si neurologa sehnal sám. Podruhé pak šest hodin, s tím, že mi dali jiné prášky a poslali mě domů. Potřetí jsem už odmítl odejít a nakonec jsem byl hospitalizován. Ležel jsem pak pět dní na neurologii ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Ale teprve po těch pěti dnech jsem konečně uviděl na vizitě přednostu kliniky. S každým z pacientů na šestilůžkovém pokoji promluvil, mě obešel a ignoroval. Až vyšel ven, za pět minut se vrátila sestra a sdělila mi, že zítra půjdu domů. Celou dobu mě nijak neléčili, jenom jsem dostával opakovaně infůze s opiáty proti bolesti. Nechci se ale plést do medicínských věcí. Zajímá mě systém, jak nefuguje péče o pacienty.
Máte pocit, že ta ignorace byla v návaznosti na článek, který jsme publikovali?
Ano. To mi řekli ostatní doktoři, že se pan přednosta Neurologické kliniky profesor Kaňovský urazil. Propouštěcí zprávu mi ani nepodepsal, je tam jen podpis ošetřujícího lékaře. Po propuštění, protože jsem měl strašné bolesti, jsem sháněl neurologa, který by mě skutečně začal léčit. V nemocnici mi totiž pouze dali Biofenac, který mi zabíral pouze ve dne, ale v noci jsem dál trpěl bolestmi. Podařilo se mi objednat se u EuroPainClinics zde v Olomouci. Vzali mě přesně podle objednání na čas, nebylo nutné absolvovat mnohahodinové čekání jako na urgentu. Strávil jsem tam něco přes hodinu a stačil jsem mluvit s ošetřujícím lékařem podstatně déle, než za celou hospitalizaci ve Fakultní nemocnici. Zvládli jsme za tu hodinu všechna vyšetření, která ve Fakultce nezvládli za týden.
Určitě nechceme psát hejt na konkrétní lékaře, ale vnimám to jako systémovou věc.
Sedm let jsem byl v nemocnici provozní a investiční náměstek ředitele Fakultní nemocnice. Celou dobu mého angažmá byla Fakultní nemocnice v zisku, přestože všechny ostatní fakultky v republice byly ve ztrátě. Léta po mém odchodu se, zřejmě z důvodu úspor, začaly ve fakultních nemocnicích budovat urgentní příjmy, které ale nikde nefungují. Nejsou obsazovány odborníky, chodí tam lékaři, kteří jsou zrovna k ruce. přijdu s neurologickým problémem, vezmě mě internistka a řekne, že tomu nerozumí, sežeňte si lékaře. To ale přece nesmí lékař na urgentu říct!
Zažil jsem to v dobách covidu, kdy tvrdili, že „všichni jsou na covidu“. Pandemie je za námi, ale stav se nezměnil?
Když mě dovezla rychlá potřetí, sám saniťák mi říkal, jak mu tam málem zemřela dcera se slepákem. Čekala čtyři hodiny a nikdo si jí ani nevšimnul. Už tam ale, asi po tom článku, byla přítomna neuroložka, ale sdělila mi, že se mnou nemůže nic dělat, protože o lůžkách rozhoduje primář a ten má do pondělka volno. Byl pátek. Zůstanu tady ležet bolestma na zemi a neodejdu, řekl jsem jí. Nakonec mě převezli na šestilůžkový pokoj na neurologii, kde byla obsazena jen dvě lůžka. V tom není zanedbání někoho konkrétního. Je to systémopvá chyba.
Zdá se mi to děsivé.
Jel jsem totiž do té nemocnice třikrát. Poprvé, to mi nedali sanitku, to mě vezl kluk. Podruhé mi sdělili, že musím jít nejprve ke svému obvodnímu lékaři, ten mi musí dát doporučení, to jim má dopravit a teprve potom pro mě tu sanitku pošlou. Pak jsem si zavolal 155, okamžitě přijeli a vezli mě tam s houkačkou. Pak jsem seděl šest hodin na chodbě. Jakto, že vy fungujete, ptal jsem se toho saniťáka? My nepatříme pod nemocnici, my patříme pod kraj, odpověděl. Tím se to vysvětluje.
Je tedy podle vás koncept urgentů, tak jak nyní funguje, nefunkční?
Vedle mě seděl chlapec se zlomenou nohou šest a půl hodiny. Ale nejde jen o to. Když jsem se s číslem dostal k okýnku, proč je zajímá, jestli mám zbrojní průkaz? Co je jim po tom? Jak to souvisí se zády?
Jak to fungovalo za časů, kdy jste byl v managementu nemocnice?
Za nás žádný urgent nebyl a pacient mohl jít zcela samozřejmě rovnou na odbornou kliniku. K čemu je urgent, kde nejsou lékaři? Navíc mi vysvětlili, že na urgent žádný doktor nechce jít sloužit. Je tam provoz. To není kafíčko, tam musí makat. Většinou tam podle mého názoru posílají ty nejméně zkušené. Urgentem ale musíte projít, běžet na odbornou kliniku vlastně ani není možné. Jdete na urgent, strávíte tam mládí a možná vykrvácíte na chodbě.



