Podnikatel Stanislav Čmakal se před lety dostal do dluhů, na jeho majetek byl prohlášen konkurs a soud ustanovil insolvenčního správce. Ten byl nicméně na prvních schůzi věřitelů převolen a kauza tak skončila v rukou společnosti Burian & Penka, insolvence, v.o.s. Dlužník jej považuje za podjatého a konajícího ve prospěch konkrétní skupiny věřitelů.
„Skupina věřitelů si v intencích zákona převolila insolvenčního správce. Ten podle našeho názoru škodí majetkové podstatě a zvýhodňuje jednu skupinu věřitelů proti skupině jiné,“ říká advokát Stanislava Čmakala Lukáš Pařízek. „Staví se nad zákon ve prospěch jedné skupiny věřitelů, a to opakovaně,“ říká Pařízek.
Vrchní soud potvrdil správce ve funkci. Jednání se účastnila i záhadná postava insolvenčních kauz. Je to klíč ke kauze?
Jednání Vrchního soudu v Olomouci, který řízení o zproštění funkce insolvenčního správce vedl a ve funkci jej potvrdil, se mezi veřejností účastnil i Blerim Camaj. Jméno balkánského podnikatele naposledy významně rezonovalo mediálním prostorem ve známé kauze Oleo Chemical, a.s.

Soud se tehdy taktéž zabýval propojením skupiny věřitelů s osobou insolvenčního správce a Blerim Camaj se měl údajně pokusit prostřednictvím společností WEGA Ltd s.r.o. a Grand Bassam Ltd. podvodným způsobem hraničícím s pokusem o podvod vstoupit do pozice Cruz Del Sur, jiného věřitele s přezkoumanou a uznanou pohledávkou, a ve výsledku tak získat majetek Oleo Chemicals, a.s. za zlomek hodnoty.
V kauze Stanislava Čmakala nyní podezřele figurují stejné věřitelské firmy. Jsou jimi společnost Natur Pharma s.r.o., ve které je společníkem a jednatelem pan Mahir Pushka, bratranec Blerima Camaje, zmíněná Wega Ltd. s.r.o. s jednatelem osobně Blerimem Camajem a Gazmirem Bytyqiem, dále společnost Motohaus, a.s., ve které působí jako předseda představenstva opět Gazmir Bytyqi a místopředsedou představenstva je Burim Camaj, bratr Blerima Camaje. Tím ovšem zajímavý výčet nekončí. Blerim Camaj byl také dlouhá léta členem dozorčí rady dalšího z věřitelů, společnosti Grand Bassam Ltd. V ní ovšem působí na pozici ředitele Mahir Pushka. A dalo by se pokračovat.
Čmakal se snaží několik let poukazovat na to, že kroky nového insolvenčního správce zvýhodňují zmíněnou skupinu věřitelů. „Máme problém s tím, že soudy nehledí na zcela markantní porušení insolvenčního zákona. Insolvenční správce dlouhodobě uvádí nepravdivé údaje a překrucuje předchozí rozhodnutí soudů,“ říká Pařízek.
Martin Burián, spolumajitel společnosti ustanovené do pozice insolvenčního správce, byl již v minulosti pravomocně odsouzen za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soudy přitom konstatovaly, že Martin Burián s dalším společníkem Miroslavem Penkou vyváděli jako insolvenční správci ze zkrachovalých firem za podezřelých okolností milionové majetky. Část operací přitom podle získaných dokumentů prováděli v době, kdy byl navíc spolumajitelem a jedním z jednatelů společné firmy nynější náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel.
Advokát věřitelů u soudu přitom výslovně odmítl, že by byl insolvenční správce s věřiteli jakkoli propojen. Redakci se pak během uplynulého týdne nepodařilo nikoho z věřitelů kontaktovat. Jmenované firmy buď vůbec nemají veřejný kontakt, anebo na redakční dotaz nikdo neodpověděl.
Jak koupit firmu o dvě nuly levněji. Jedná se o organizovaný zločin?
Běžná praxe insolvenčních mafií je až zarážějícně jednoduchá. V prvním kroku si vyhlédnou bohatou firmu, která vlastní majetek za desítky milionů korun, ale zřejmě jí chybí hotovost. Pokud například nutně potřebuje investovat, ale nedisponuje dostatečnými volnými hotovostními zdroji, objeví se naráz nabídka výhodného financování. Nastoupí armáda právníků s předem připravenými mechanismy, které ve výsledku způsobí, že do firmy sice přiteče požadovaná hotovost, vzápětí ale různými cestami a způsoby odteče několikanásobek úvěrované částky. Cílem je dostat firmu do potíží a co nejrychleji nad ní vyhlásit úpadek. Potom se slétnou supi. Cílem práce insolvenčního správce, kterého v první fázi určuje soud, ale vzápětí jej schůze věřitelů může vyměnit, není uspokojení pohledávek, ale převzetí firmy v konkursu a její „koupě“ za výrazně nižší cenu, než jakou má hodnotu.
Je to organizovaná skupina na loupeže, říká podnikatel
„Celou situaci zinscenovala skupina věřitelů ovládaná osobou kosovského Albánce Blerima Camaje. Ten se se svými společnostmi svého času snažil ovládnout společně se společností Ravak a.s. rovněž insolvenční řízení společnosti Oleo Chemical, a.s. To samozřejmě není žádná náhoda. Naopak je to velmi precizně organizovaná skupina na loupeže,“ říká dnes Stanislav Čmakal. „Není rovněž náhodou, že dvorním exekutorem výše popsané skupiny je JUDr. Podkonický,“ dodává.
Rozhodnutí Vrchního soudu, který společnost Burian & Penka, insolvence, v.o.s. nechal ve funkci insolvenčního správce, očekával. S ohledem na průběh soudního jednání budou proti rozhodnutí podávat s advokátem opravný prostředek.
Podle něj je praxe, kdy většinoví věřitelé ovládají insolvenční řízení a ve skutečnosti usilují o převzetí firem, nikoli o splacení pohledávek, v České republice bohužel běžným úkazem, stejně jako to, že u všech stupňů soudů je dlužník v podstatě v bezprávném postavení.
„Více práv má před soudem snad i vrah. Soudy u nás vůbec nezajímá, jak k dlužné situaci došlo a kdo má jaký zájem. Zůstává tak otázkou, jak věci vyřeší se správcem Penkou na ministerstvu spravedlnosti, když příslušný náměstek ministra podnikal se skupinou, která slouží mafii, které se zachtělo mého majetku,“ říká.
Vlastimil Blaťák
