Klienti platí bydlení z příspěvků od Úřadu práce. Strašlivá ubytovna ale nemá ani číslo popisné

Již několikrát se Hanácké novinky zabývaly kauzou ubytovny pro sociálně slabé v Olomouci na Bělidlech. Všechna dosavadní hrůzná zjištění o poměrech, ktreé ale překonává všechny dosud známé absurdity. Předmětná ubytovna totiž nemá číslo popisné. Jak tedy mohou její klienti čerpat na Úřadě práce dávky?

Budova z unimobuněk, ve které soukromý provozovatel provozuje ubytovnu pro sociálně slabé, nemá číslo popisné a jedná se jen o dočasný objekt. Vyplývá to z katastru nemovitostí.

Klienti čerpají dávky od Úřadu práce. Ten je slepě proplácí pro ubytování v dočasné stavbě

Situace je na pováženou především proto, že podle zjištění Hanáckých novinek všichni klienti soukromé ubytovny, vesměs sociálně slabí, hradí svoje ubytování z příspěvků Úřadu práce. Ten nejen, že proplácí příspěvek násobně většímu počtu lidí, než kolik jich v objektu podle stavebních předpisů smí bydlet, ale dokonce je proplácí k bydlení v budově, která nemá číslo popisné.

Úřad práce přitom redakci Hanáckých novinek v letních měsících potvrdil, že situaci v místě pravidelně kontroluje. Šetření v místě probíhá na zmiňované ubytovně průběžně jak v návaznosti na nově uplatněné žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi, tak i namátkově pro kontrolu faktického stavu (ověření okruhu společně posuzovaných osob a užívání ubytovacího zařízení). Poslední šetření zde proběhlo dne 19.04.2024,“ uvedl na náš dotaz v květnu letošního roku ředitel olomouckého Úřadu práce Vlastimil Přidal.

Podle zjištění redakce byla budova, smontovaná z unimobuněk, na místě kdysi postavena jako stavba dočasná a jako přechodné ubytování pro montážní dělníky, kteří v místě pracovali. Po jejich odchodu před desítkami let ale objekt zůstal stát a na místě stojí dodnes.

Co je stavba dočasná

Za dočasnou stavbu je považována taková stavba, jejíž trvání předem omezí stavební úřad. Pro dočasné stavby v délce trvání do 3 let není vyžadováno stavební povolení (dobu dočasnosti pak nelze prodloužit), postačí pouze ohlášení. Ohlášení obsahuje oproti standardním údajům také dobu trvání dočasné stavby a návrh úpravy pozemku po jejím odstranění. Stavební úřad následně tyto údaje závazně stanoví i v územním rozhodnutí – stanoví lhůtu pro odstranění dočasné stavby a následný způsob úpravy území.

 

Podle neověřených informací (smlouvy o ubytování a rozhodnutí Úřadu práce o přiznání příspěvku na bydlení jsou redakci z hlediska GDPR nepřístupné) jsou klienti v objektu ubytovaní na základě dokumentu, který uvádí číslo popisné sousední budovy.

Podmínky, za kterých je nárok na příspěvek na bydlení, stanovuje příslušný zákon. Jedná se o zákon číslo 117/1995 Sb. (zákon o státní sociální podpoře). V případě příspěvku na bydlení je explicitně uvedeno, že se musí jednat o zkolaudovaný byt, nebo prostor, který splňuje požadavky na trvalé bydlení podle stavebního zákona.

Vlastimil Blaťák