Šestapadesát metrů vysoká raketa zažehla dva přídavné a jeden hlavní motor Vulcain ve 21:00 SELČ, a to po hodinovém odkladu kvůli „drobnému“ technickému problému, uvedla agentura AFP. Nosič se následně vznesl k jasné obloze a vstoupil na oběžnou dráhu kolem Země.
Pozorování z Česka: Co jste viděli? Zřejmě poruchu korekčních motorů rakety
Úkaz, viditelný na obloze krátce po 23. hodině letního středoevropského času a pozorovatelný i z Česka, byl zřejmě způsobem ohlášenou poruchou korekčních motorů rakety během sestupu po vypuštění družic.
Po zhruba hodině a šesti minutách od začátku letu se podařilo umístit na oběžnou dráhu miniaturní satelity přepravované novou raketou, včetně družice z Brna. Podle plánu se tak mělo stát zhruba tři hodiny od startu. Ariane 6 sestoupila zpět do atmosféry a dopadla do Tichého oceánu nedaleko bodu Nemo, který je nejvzdálenějším bodem od pevniny na světě. Drobná porucha korekčních motorů měla za následek z Česka pozorovaný efekt. Raketu se nepodařilo stabilizovat a nebyla vtlačena do atmosféry tak, jak bylo původně plánováno.
První start Ariane 6 byl původně plánovaný už na rok 2020. Technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady. Vývoj rakety nové generace podle serveru BBC stál čtyři miliardy eur (101 miliard korun).
Vlastimil Blaťák