Zoufalý sever Olomoucka: Proč necháme lidi trpět bolestí a polským zubařům zabouchneme dveře před nosem?

Chybí zubaři. Situace v severních oblastech Olomouckého kraje už dávno překročila hranici běžné regionální krize a proměnila se už mnohdy v zoufalství,. Základní lékařská péče se zde stala nedostupným luxusem. Jesenicko a Šumpersko se potýkají s brutálním nedostatkem zubních lékařů a lidé jsou tak nuceni podstupovat několikahodinové cesty do Olomouce či Brna, pokud vůbec najdou někoho, kdo přijímá nové pacienty. Kde se stala chyba?

Zatímco v krajském městě připadají na jednoho zubaře stovky lidí, v odlehlých horských regionech jsou to tisíce a staří lékaři odcházejí do důchodu bez jakékoli náhrady. Paradoxem, který hraničí s naprostým výsměchem všem trpícím občanům, je přitom skutečnost, že jen několik kilometrů za státní hranicí funguje polské zdravotnictví v úplně jiném režimu.

Proč není možná spolupráce s polskými lékaři?

V polských příhraničních městech a moderních klinikách je zubních lékařů dostatek, mají volné kapacity a pro zoufalé Čechy by mohli představovat okamžitou záchranu. Místo logického propojení péče v rámci Evropské unie však pacienti narážejí na neprostupnou zeď byrokracie, legislativních pastí a mezinárodního formalismu.

Tuzemské zdravotní pojišťovny odmítají plošně a jednoduše proplácet standardní péči v zahraničí, protože český systém je historicky nastaven na rigidní smlouvy s domácími poskytovateli a české zákony neumožňují polským lékařům snadno vstoupit do tuzemského systému veřejného pojištění. Rozdíly v právní odpovědnosti za zpackané zákroky, komplikované uznávání odborných kvalifikací mimo velká centra a absence jakékoli mezivládní dohody o přeshraničním sdílení stomatologických kapacit tak dělají z polské pomoci jen nedostupný přelud za ostnatým drátem úřednického šimla.

„Za tento katastrofální stav nesou plnou odpovědnost politické elity, které po celá desetiletí trestuhodně zanedbávaly koncepční řízení zdravotnictví a regionální rozvoj. Politici na celostátní i krajské úrovni zcela selhali v předvídání demografické krize, kdy ignorovali stárnutí stávajících zubařů a nedokázali mladé absolventy lékařských fakult motivovat k odchodu do periferií,“ říká jeden z pacientů ze Šumperska, který za běžným ošetřením cestuje až do Brna.

Realita je však taková, že vycestovat za zubařem do zemí EU můžete i bez předchozího souhlasu pojišťovny, ale pojišťovna vám proplatí pouze částku do výše českých úhradových tarifů, které jsou extrémně nízké. Zbytek (rozdíl v ceně) doplácí pacient ze svého. Refundace je tedy omezena českými cenami, nikoliv reálnými náklady v zahraničí. Ne každý na to má, navíc pacient musí zákrok zaplatit nejprve hotově a následně žádat o refundaci.

Co mohou udělat regiony? Skoro nic, jednání je v rukou státu

Regionům by možná pomohlo zavedení povinných lékařských umístěnek po studiu placeném z daní poplatníků nebo vytvoření masivních finančních stimulů, které by mladé zubaře přitáhly na sever, obojí je ale složitější proces.

Problém spíše tkví v politické neschopnosti a v pasivitě v oblasti diplomacie a evropské integrace, kdy ministerští úředníci za celá léta nedokázali vyjednat legislativní výjimku pro příhraniční oblasti, která by legálně propojila české peněženky s polskými vrtačkami.

Výsledkem politické slepoty a alibismu je tak region, kde se lidé musí spoléhat na drahé pohotovosti nebo si zuby trhat sami doma, zatímco mocní v Praze dál předstírají, že je všechno v pořádku.

Miroslav Hladiš