Během prvního týdne se středoškoláci v hodnosti vojínů a vojínek seznámili s taktikou a základními postupy malých jednotek a ženijní přípravou. Absolvovali základy kybernetické bezpečnosti, které jim přiblížily moderní podoby hrozeb, především na sociálních sítích. Absolvovali také psychologickou přípravu. Vojenští psychologové, kteří jsou spolu s instruktory po celou dobu přítomni jako podpora, účastníkům na příkladech vysvětlili, že duševní odolnost je stejně důležitá jako fyzická síla.
To nejtěžší mají za sebou
I když středoškoláky stále čeká delší a fyzicky náročnější část cvičení, instruktoři se shodují, že první dny byly pro ně nejtěžší. V prvním týdnu se rozhodlo předčasně ukončit cvičení 40 účastníků. Hlavními důvody jejich odchodu byly osobní a zdravotní problémy. „Především jde o ztrátu zázemí, na které byli účastníci zvyklí. Jsou tady téměř bez mobilu. Určitou částí diskomfortu je ztráta soukromí – bydlí na pokojích nebo ve stanech po více lidech,“ komentuje důvody odchodu jeden z instruktorů.
Přezkoušení z fyzické kondice
Jedním z pozitivních zjištění loňského pilotního projektu bylo, že se účastníci během jednoho měsíce výrazně zlepšili ve své fyzické kondici. Instruktoři porovnávali výsledky fyzického přezkoušení, které účastníci absolvovali hned na začátku a poté na konci výcviku. Přezkoušení splnilo 37 % účastníků. Test z přezkoušení z tělesné přípravy se skládal ze standartních disciplín výročního přezkoušení jako u vojáků z povolání. Ve vytrvalostní části absolvují dvanáctiminutový běh chlapci i dívky. V silové části je u chlapců na výběr mezi sedy-lehy a kliky nebo shyby. U dívek je to pak výběr ze sedů-lehů nebo výdrží ve visu.
Nejvíce účastníků je ve Vyškově
Protože zájem o cvičení byl větší než původní nabídka, bylo nakonec otevřeno další výcvikové místo – u Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov, kde nastoupilo 229 studentů. Téměř stovka středoškoláků nastoupila ke 42. mechanizovanému praporu v Táboře. Skoro 80 účastníků je pak u 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích, který výcvik zabezpečuje ve spolupráci se 102. průzkumným praporem, dále u 13. dělostřeleckého praporu a 43. výsadkového pluku. Další jednotky mají kolem 60 účastníků.
Tisková zpráva