Lucia Tallová dává v olomoucké Telegraph Gallery nový život a význam starým předmětům, na které jiní již zapomněli

V olomoucké Telegraph Gallery byla zahájena nová výstava výrazné osobnosti slovenské scény současného umění, Lucii Tallové. Expozice s titulem Přála bych si být stvořena z kamene provede návštěvníky světem mentální archeologie, jemné reinterpretace nalezených předmětů a vrstvami paměti. Výstava nabízí hluboký, ale přístupný pohled do světa, kde se minulost setkává se současností, a kde předměty získávají nový význam, aniž by ztratily svou stopu v minulosti. Kurátorem výstavy je Jan Kudrna a návštěvníci se mohou s díly Lucii Tallové setkávat až do 23. října 2025.

Slovenská umělkyně Lucia Tallová patří mezi nejvýraznější postavy současné středoevropské umělecké scény. Její práce oscilují mezi objektem, koláží, instalací a malbou, přičemž každé médium využívá k přesnému vyjádření vnitřní energie a paměti věcí. Právě vztah k materiálu, jeho historii a skryté síle je klíčovým motivem výstavy Přála bych si být stvořena z kamene.

Kurátor výstavy Jan Kudrna popisuje autorčin přístup jako emocionálně-vědeckou analýzu – Tallová se neomezuje na pouhé „nalezení“ nebo „převyprávění“ předmětu, ale podrobuje jej procesu vnitřní obhajoby. Předmět, ať už jde o staré fotografie, okna, nebo skleněné prvky z počátku minulého století, musí „obstát“ – tedy prokázat svou vlastní hodnotu a vizuální sílu, aby mohl být integrován do nového díla. „Přála bych si být stvořena z kamene“ není jen výstavou, je to prostorová zkušenost. Její jednotlivé části se pohybují na pomezí nalezeného a autorského, mezi konkrétním a abstraktním. Divák je tak nenásilně vtažen do hry významů, do stavu, kdy si není jistý, kde končí materiální svět a kde začíná umělecká transformace,” popisuje Kudrna.

Vedle objektů a instalací představuje Lucia Tallová také velkoformátové malby, které slouží jako protiváha k práci s předměty. Abstraktní, avšak vizuálně ukotvené obrazy představují tiché filozofické zrcadlení hmotného světa. „Stojíte v meziprostoru a cítíte, že právě tady a teď dochází k situaci, která není standardní. Stojíte v bublině, kterou nechcete opustit, protože víte, že právě zde skutečně komunikujete s uměním,“ doplňuje Jan Kudrna.

Výstava Přála bych si být stvořena z kamene je výjimečnou příležitostí nahlédnout do světa Lucie Tallové – světa, kde minulost, paměť, hmota a poezie spolu hovoří tichým, ale silným jazykem. Její dílo bude k vidění v olomoucké Telegraph Gallery až do 23. října a návštěvníci se v průběhu jejího trvání mohou zastavit i na doprovodné programy.

O LUCII TALLOVÉ

Lucia Tallová (*1985) vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě na Katedře Malby v ateliéru Ivana Csudaie. Je laureátkou několika prestižních ocenění, mezi které patří například Cena Nadace NOVUM, Cena Nadace Tatra banky, Malba roku Nadace VÚB nebo mezinárodní cena Strabag Kunstforum Art Award. Zúčastnila se několika mezinárodních rezidenčních pobytů ve Francii, Rakousku, Brazílii a Kalifornii. V roce 2022 byla také součástí 16. ročníku Bienále v Lyonu. Pravidelně vystavuje jak na Slovensku, tak i v zahraničí. Samostatné výstavy měla v minulosti v Česku, Holandsku, Turecku, Francii, Brazílii i Japonsku.

O TELEGRAPH GALLERY

Telegraph Gallery vysílá tuzemské i zahraniční umění posledních tří dekád. Zachycuje vlny známých i přehlížených autorů. Její kód je univerzální: Přijímá všechny formy vyjádření nehledě na žánr. Telegraph přináší výstavy v pravidelných frekvencích. S rozsahem 350 m² pokrývá i workshopy a umělecké kurzy. Umělcům nabízí přímé spojení také v podobě rezidenčních pobytů.

 

Michaela Sikorová