Miliony pro obec a deseti tisíc pro každého obyvatele nad osmnáct let jednou ročně na pětadvacet let. Tak zní informace z letáku a nabídka investorské skupiny Redwood Capital obyvatelům Bernartic, Kobylé a Velké Kraše na Jesenicku, pokud budou v říjnovém referendu hlasovat pro kontroverzní větrné elektrárny o plánované výšce 230 metrů. Příběh plánované výstavby větrného parku tak dostal až absurdní nádech.
Referendum si vynutili obyvatelé podpisovou akcí. Investor jeho konání nyní chce využít ve svůj prospěch
Jmenované tři obce v minulosti podepsaly smlouvy s investory bez toho, aniž by se svých občanů ptaly. Ti si konání referend vynutili sběrem podpisů, hlasování proběhne během říjnových parlamentních voleb a jeho výsledky budou pro obce závazné.
„Vyvolání referenda je zásluha pouze občanů, kteří se o věc aktivně zajímají. Investor se na tom nijak nepodílel, obec také ne,“ říká Jana Třetinová, aktivistka z občanské iniciativy Rychleby nedáme.
Bezprostředně poté, co začalo být jasné, že se referenda budou muset uspořádat, ale v obci Kobylá objevil leták, který slibuje obci a jejím občanům obrovské částky – pokud referendum dopadne, jak podle investora má.
Tento krok investora – distribuce letáku bezprostředně po vyhlášení referenda s konkrétními finančními částkami pro občany a obec – je ovšem právně velmi problematický a obec by na něj měla bez otálení reagovat, aby si ochránila legitimitu referenda i svou vlastní právní odpovědnost. Z právního hlediska leták obsahuje přesně vyčíslené finanční odměny pro jednotlivé voliče (10 000 Kč ročně), slibuje „celkovou výhodu“ ve výši 250 milionů Kč a explicitně spojuje tyto platby s rozhodnutím v referendu. To znamená, že de facto podmiňuje finanční výhody konkrétním hlasováním v referendu.
Takové jednání lze právně posoudit jako nepřípustné ovlivňování referenda a možný zásah do rovnosti volebního práva, kdy není přípustné, aby některé strany (v tomto případě investor) narušily rovnost účasti na rozhodování prostřednictvím finančního vlivu.
Na celé věci je ovšem zarážející, že letáky na papíru s vysokou gramáží a s nabídkou peněz roznáší po obci nikoli investor, nýbrž – s výjimkou Bernartic – zaměstnanci obce.
Leták, distribuovaný zaměstnanci obce Kobylá nad Vidnávkou, ale nijak neuvádí, o jakou firmu ze složitého vlastnického spletence celého konsorcia jde, ale slibuje 2 miliony ročně obci po dobu 25 let a každému obyvateli nad 18 roků částku deset tisíc ročně na stejnou dobu.
Zajímavé je také to, že investor v případě závazku vůči obci a občanům slibuje platbu 25 let, ale odstranění staveb, dle navrhovaného dodatku ke smlouvám, nastane po ukončení provozu, přičemž doba provozuschopnosti elektráren může být 30 i 40 let. Z toho plyne, že po 25 letech investor přestane vyplácet jakékoliv kompenzace za strpění provozu VTE a veškerý zisk si nechá pro sebe. Za zvážení také stojí to, že zatímco v obci Velká Kraš je slibována „odměna“ 5.000 Kč/1ks VTE, v Bernarticích je to 10.000 Kč/5ks VTE, tedy 2.000 Kč/1xVTE. Ještě hůře na tom pak jsou vícečlenné rodiny, když se částka rozpočítá na počet členů domácnosti a měsíc.
K tomu, kdo vlastně stojí za štědrou finanční nabídkou v případě kladného hlasování v referendu, uvádí, že „za záměrem vybudovat větrný park Rychleby stojí konsorcium First Wind, které tvoří společnosti Micronix Group SE a Redwood Capital.“ Představu o majitelích a investorech tedy máme, o právním rámci, s kým se vlastně jedná a kdo bude (nejen) štědrým dárcem, vůbec.
Investice za 2 miliardy. Co víme o společnosti Redwood Capital?
Letáky, nazvané pateticky „nová dohoda“, jsou podepsány logem společnosti First Wind, za kterou stojí stejné osoby, jako za Redwood Capital. Zvláštností je zde celá řada: především není jasné, o jakou firmu v případě First Wind vlastně jde. Existuje jich totiž několik a vyznat se v celé struktuře je vcelku obtížné.
Obchodní rejstřík zná totiž firmy First Wind a.s., ale i First Wind 02 a.s., First Wind 03 a.s., a tak dále, všechny se sídlem na ulici Antala Staška v Praze, a celá podivuhodná struktura tak nutně působí dojmem schránkových firem.
I proto, že pokračuje ještě dále: například akciová společnost First Wind 02 má pod sebou několik dceřinných firem, pojmenovaných například RWC VTE 07 s.r.o. (a dále až do čísla 11 s rozdílem jen v číslovce), nebo First Wind 03 spracuje dcery RWC VTE 10, 15, 18 a 19, First Wind 04 má dceřinných firem dokonce už pět, schovaných pod stejným jménem s rozdílnými čísly 12, 13, 14, 16 a 17.
Plánovaná investice má být podle našich informací v hodně přibližně dvě miliardy, pokus o kontakt investorské skupiny ze strany redakce Hanáckých novinek ale nebyl úspěšný. Web společnosti Redwood Capital je statický a neuvádí kromě univerzálního e-mailu žádná telefonní čísla, žádné kontaktní osoby, ani žádné tiskové informace o chystaných projektech.
Přečíst si lze pouze obecnou informaci, která zní, jako by ji psala umělá inteligence: „Redwood Capital je český investiční butik, spravující výhradně investice úzkého okruhu dlouhodobých partnerů. Omezený okruh investorů s dlouhodobě konzistentním rizikovým profilem dává skupině Redwood nebývalou volnost ve výběru oborů působnosti, velikosti, stádiu rozvoje i investičním horizontu realizovaných projektů, ale zejména schopnost rychle reagovat na tržní příležitosti. Cílem RWC je pro své investory vytvářet a dále zvyšovat hodnotu portfoliových společností. V některých případech vedou k tomuto cíli zásadní změny strategie, někdy jsou to různě rozsáhlé organizační či procesní změny a jindy jen optimalizace struktury financování nebo zajištění prostředků pro další rozvoj,“ říká nejednoznačně web.
Co přesně si lze představit například pod pojmem „reagovat na tržní příležitosti,“ si jistě přebere každý obyvatel Kobylé nebo Bernartic jednotlivě.
Zkrátka transparentnost sama.
Kolik bude elektráren? Obec říká, že ne více než deset, ale…
Platby obcím a obyvatelům, které nyní investor hlasem a rukama zaměstnanců obecního úřadu nabízí, má v sobě schovaného čertíka: Smlouva neobsahuje žádné záruky pro případ, že investor nebude schopen svým závazkům dostát. V Kobylé a Kraši jsou smlouvy uzavřené s tzv. společnostmi zvláštního určení. To znamená, že jsou zřízeny pouze za jediným účelem – vybudování větrného parku. Dělá se to proto, aby rizika, která projekt ponese, nepřecházela na mateřskou společnost. Veškeré povinnosti související s projektem (i např. negativní vlivy na okolí) zůstanou na těchto společnostech s ručením omezeným a pokud zaniknou, zkrachují atd., nepřechází závazky na jejich mateřskou společnost. Pro investora je to velmi bezpečné řešení, ale rizikové pro obchodní či jiné smluvní partnery.
V případě Bernartic je smlouva uzavřená s mateřskou společností. Smlouva však obsahuje odstavec, který investorovi umožňuje převést závazky smlouvy právě na firmu zvlášního určení. A pro ni platí výše uvedené.
Je dobré dodat, že pánové investoři vlastní desítky firem a nemají problém firmy zakládat, ale ani likvidovat… Otázkou také zůstává počet větrníků, který je podle smluv neznámý, ačkoli leták říká něco jiného. „Počítáme s maximálně 10 větrnými turbínami. Další rozšíření není možné kvůli omezené kapacitě distribučnbí sítě a rozvodny v České Vsi. Tento limit bude zároveň výslovně uveden v dodatku ke smlouvě o spolupráci s obcemi,“ uvádí leták vyjádření investora a jen tím upozorňuje na fakt, že počet větrníků dosud ve smlouvách uveden není.
Vlastimil Blaťák