Kostýmované prohlídky Na Špičáku mají svou tradici. Správa jeskyně je pořádala už při jubilejních výročích zpřístupnění – před deseti i dvaceti lety. „Návštěvníci se tehdy přenesli do dávných časů, setkali se v podzemí se skřítky, dobovými vojáky a atmosféru zpestřily i tanečnice,“ říká vedoucí JNŠ Andrea Švubová. „V rámci letošních oslav jsme se k této tradici opět vrátili – tentokrát však s úplně novým scénářem. Během prohlídek turisté nahlédnou do světa typických ,obyvatel´ jeskyně – od těch, kteří dodnes využívají podzemí jako zimoviště, až po dávno vyhynulé druhy, které zde kdysi žily,“ popisuje.
Během výpravy „srdcovou“ jeskyní se účastníci seznámí i s Johannem Ripperem, autorem první mapy jeskyně. „Prohlídky budou navíc interaktivní. Očekáváme, že se lidé aktivně zapojí do děje. Více však zatím neprozradíme – ať je nepřipravíme o překvapení!“ dodává Švubová.
Krasové podzemí pod kopcem Velkým Špičákem si letos připomíná dvě významná jubilea. Přesně před 140 lety začali do JNŠ proudit první turisté. O 70 let později, v roce 1955, se labyrint dočkal rozsáhlých úprav včetně elektrifikace a v jeskyni odstartovaly prohlídky v novém pojetí. „Oslavy výročí Špičáku postupně připomene celá řada akcí, vyplatí se sledovat web i facebook jeskyně,“ zve ředitel Správy jeskyní ČR Milan Jan Půček.
Například v pátek 30. května jsou v plánu speciální prohlídky pro mateřské školy. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a seznámí nejmenší návštěvníky hravou formou například se základními krasovými pojmy. Slunovrat 21. června oživí v areálu jeskyně sousedská slavnost. Vystoupí na ní mimo jiné Folklorek Základní umělecké školy Jeseník a dechová hudba Zlatohorka. Nevšední zážitek slibují během letních prázdnin i mimořádné prohlídky s baterkou. Po stopách naších předků se mohou zájemci vypravit každou středu odpoledne. Osobnost Johanna Rippera, autora první mapy Jeskyně Na Špičáku, přiblíží v sobotu 19. července přednáška s historičkou. V druhé polovině srpna se mohou lidé vypravit na Špičák za pozorováním netopýrů.
JNŠ je jednou ze 14 zpřístupněných jeskyní v zemi a patří pod Správu jeskyní ČR. Podzemí je součástí Národní přírodní památky Na Špičáku, vyhlášené v roce 1970 na ploše 7 hektarů k ochraně významných povrchových i podzemních krasových jevů a přirozených porostů tisu. Výjimečný mramorový labyrint vytvořily ledovcové vody při periferii čtvrtohorního kontinentálního ledovce. Je nejstarší písemně doloženou jeskyní v ČR, s historickými nápisy na stěnách datovanými k roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Kříže z poloviny 16. století.
Na otevření jeskyně měl zásluhu Moravskoslezský sudetský horský spolek (der Mährisch-Schlesische Sudetengebirgsverein), jehož spoluzakladatelem byl Johann Ripper, zeť průkopníka moderní vodoléčby Vincenze Priessnitze. Kolem roku 1920 přibyla k domku dřevěná část jako výletní restaurace, později i krytá prosklená terasa a venkovní taneční parket. Prohlídková trasa se v letech 1954–55 protáhla a dočkala se také elektrifikace. V posledním půlstoletí prošla několika dílčími úpravami, včetně vybudování bezbariérového přístupu do jeskyně. Historická správní budova se dočkala rozsáhlé rekonstrukce před pěti lety.
Pod Velkým Špičákem speleologové zdokumentovali 410 metrů chodeb, prohlídková trasa měří 220 metrů. Je nenáročná a bezpečná, přístupná i pro vozíčkáře. Na prohlídku, která trvá 30-40 minut, míří každoročně kolem 15 tisíc návštěvníků.
Pavel Gejdoš