Výstava se zaměřuje především na období raného novověku, kdy pes sehrával ve společnosti různorodé role. Od pečlivě vycvičeného loveckého psa na šlechtických dvorech až po obávané toulavé psy ve městech i na venkově. „Lidem ukážeme například zajímavé policejní a sanitární řády sledující pohyb psů ve městě nebo barokní lovecké příručky, které dokumentují rozdílný přístup společnosti k přítomnosti psů ve veřejném prostoru,“ řekl historik a kurátor Zdeněk Orlita.
Součástí expozice je i audio instalace, která má návštěvníky vtáhnout do atmosféry honu. Přidává lesní zvuky a náznaky pohledů lovce a jeho kořisti. „Při tvorbě scénografie jsem se nechala inspirovat mytologickou linkou, která se v konceptu pana Orlity vrací jako jeden z motivů – divoký hon. Vizuálně jsem vycházela z barokních rytin, ale díky instalaci na lehkých textilních šálách působí celá scéna spíš snově a pomíjivě,“ doplnila scénografka VMO Terezína Černohorská.
Unikátní rytiny i sochy psů
Na výstavě jsou k vidění rytiny německého mědirytce Johanna Eliase Ridingera, který v 18. století realisticky zachytil různá lovecká plemena s pozoruhodnou anatomickou přesností. Doplňují je modely sochaře a restaurátora Stanislava Kľúčika v životní velikosti. „Pro výsledný materiál modelů psů jsem zvolil umělý kámen, který by měl vydržet i nějaká léta v exteriéru. Finální barevná úprava má imitovat autentickou patinu, kterou máme možnost sledovat i dnes na okolních sochách olomouckého baroka,“ popsal Stanislav Kľúčik. Sochy, i když jsou uvnitř duté, dohromady váží 500 kg.
Autoři výstavního projektu využili rovněž aktuální poznatky z oblasti human-animal studies – vědního směru zkoumajícího vztah člověka a zvířat v historickém a kulturním kontextu. Témata jako koevoluce nebo proměny vnímání psů ve městech tak doplňují historická fakta o nové úhly pohledu. „Věříme, že pro část společnosti bude výstava hit! Nejen pro milovníky psů, ale pro všechny, kteří ocení originální spojení umění a historie. Unikátní sochy některých plemen jsme mohli díky mimořádné podpoře Olomouckého kraje ztvárnit opravdu kvalitně. Tak, aby obstály i pod širým nebem. Později se totiž přesunou do parku na Zámku Čechy pod Kosířem, kde mají lovečtí psi svou tradici,“ připomněl ředitel VMO Jakub Ráliš.
Psi v muzeu? Speciální program 3. května
Milovníci psů se mohou těšit na mimořádnou akci „Psi v muzeu“, která se uskuteční 3. května. Výstavu bude v tento den možné navštívit i se svým čtyřnohým parťákem. Připraven je doprovodný program, včetně workshopu na výrobu psích hraček, sbírky pro útulek Ligy na ochranu zvířat, občerstvení z bistra Kafe jak lusk a další aktivity, které potěší návštěvníky i jejich mazlíčky.
Muzejní kufřík a příběh vlčete Luny
Součástí výstavy je i Muzejní kufřík z dílny Centra muzejní pedagogiky VMO. Návštěvníci si jej mohou zapůjčit v otevírací době muzea na recepci po předchozí rezervaci (schwarzova@vmo.cz, + 420 771 528 610). Díky kufříku se podívají do pravěku, kdy se z vlka stával pes. A stanou se součástí příběhu malé Luny – divokého vlčete, které si pomalu nachází cestu k lidskému táboru. Zažijí bouřlivé noci i klíčové momenty, kdy se z vlka stal první přítel člověka.
Martina Vysloužilová