Letos se ale v podzemí uskuteční mnohem více akcí. „Připomínáme si dvě významná jubilea. Přesně před 140 lety začali do JNŠ proudit první turisté. O 70 let později se labyrint dočkal rozsáhlých úprav včetně elektrifikace a v jeskyni odstartovaly prohlídky v novém pojetí. I proto jsme se rozhodli uspořádat celou sérii akcí, milovníci přírody či historie se mají rozhodně na co těšit, “ říká vedoucí JNŠ Andrea Švubová.
Sobotu 17. května zpestří kostýmované prohlídky a v pátek 30. května zase speciální prohlídky pro mateřské školy. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a seznámí nejmenší návštěvníky hravou formou například se základními krasovými pojmy.
Slunovrat 21. června oživí v areálu jeskyně sousedská slavnost. Vystoupí na ní mimo jiné Folklórek Základní umělecké školy Jeseník a dechová hudba Zlatohorka. Nevšední zážitek slibují během letních prázdnin i mimořádné prohlídky s baterkou. Po stopách naších předků se mohou zájemci vypravit každou středu odpoledne. Osobnost Johanna Rippera, autora první mapy Jeskyně Na Špičáku, přiblíží v sobotu 19. července přednáška s historičkou. A v druhé polovině srpna (22. 8.) se mohou lidé vypravit na Špičák za pozorováním letounů. Pravidelná „Mezinárodní noc pro netopýry“ je totiž spojená i s odchytem těchto výjimečných savců.
V září představí Dalibor Hanák ml. digitální dvojče JNŠ. Výsledkem jeho letošního skenování by měl být i nový 3D model jeskyně. Oslavy pak v říjnu vyvrcholí Symbolickým ukončením sezóny s kulturním programem. Termíny obou akcí budou upřesněny. „Pro časy začátků a program se vyplatí sledovat web a sociální sítě jeskyně. A jako dárek k výročí bude vstup na všechny tyto mimořádné akce zdarma,“ dodává ředitel Správy jeskyní ČR Milan Jan Půček.
JNŠ je jednou ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní v zemi a patří pod Správu jeskyní ČR. Podzemí je součástí Národní přírodní památky Na Špičáku, vyhlášené v roce 1970 na ploše 7 hektarů k ochraně významných povrchových i podzemních krasových jevů a přirozených porostů tisu. Výjimečný mramorový labyrint vytvořily ledovcové vody při periferii čtvrtohorního kontinentálního ledovce. Je nejstarší písemně doloženou jeskyní v ČR, s historickými nápisy na stěnách datovanými k roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Kříže z poloviny 16. století.
Tajemné podzemí poblíž lomu tzv. supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Zděný dům na jižním úpatí Velkého Špičáku původně sloužil správci lomu rodiny Drechslerových. Na otevření jeskyně měl zásluhu Moravskoslezský sudetský horský spolek (der Mährisch-Schlesische Sudetengebirgsverein), jehož spoluzakladatelem byl Johann Ripper, zeť průkopníka moderní vodoléčby Vincenze Priessnitze. Kolem roku 1920 přibyla k domku dřevěná část jako výletní restaurace, později i krytá prosklená terasa a venkovní taneční parket. Prohlídková trasa se v letech 1954–55 protáhla a dočkala se také elektrifikace. V posledním půlstoletí prošla několika dílčími úpravami, včetně vybudování bezbariérového přístupu do jeskyně. Historická správní budova se dočkala rozsáhlé rekonstrukce před pěti lety.
Pod kopcem Velkým Špičákem dosud speleologové zdokumentovali 410 metrů chodeb, přičemž prohlídková trasa měří 220 metrů. Je nenáročná a bezpečná, přístupná i pro vozíčkáře. Na prohlídku, která trvá 30-40 minut, míří každoročně kolem 15 tisíc návštěvníků.
Pavel Gejdoš