Suchánek se pustil do Oklešťka: hejtman v případě Hustopečí neuspěl, mohl a měl jednat rychleji a dřív

Bývalý hejtman Josef Suchánek se na sociální síti ostře pustil do svého nástupce kvůli způsobu řešení situace v Hustopečích nad Bečvou. „Zásadní rozhodnutí v době krize vyžadují manažerský přehled a odvahu a rychlé uvědomění si priorit. A minimálně v těchto disciplínách pan hejtman v případě Hustopečí zkrátka neuspěl,“ uvedl Suchánek.

Opozice se vůči liknavému postupu hejtmana Oklešťka vymezuje od chvíle, kdy Ladislav Okleštěk váhal s vyhlášením stavu nebezpečí, nyní ale přišla reakce od bývalého hejtmana Josefa Suchánka. Ten reagoval na televizní debatu na soukromé televizní stanici a na vyjádření Ladislava Oklešťka v ní.

„Tak jsem se dozvěděl dnes v poledním debatním pořadu na Nově, že vyhlášení stavu nebezpečí při nejhorší ekologické katastrofě svého druhu na světě hejtman svým rozhodnutím nezpozdil o měsíc, jak se ho ptal reportér, ale jen o dva dny. Protože vláda mu doporučila učinit toto vyhlášení ve středu a on je provedl už v pátek. Ministr Hladík oponoval jen velmi mírně a nenaléhavě, že při tak nebezpečné situaci je potřeba jednat v hodinách, ne až za dva dny. Takže pro drtivou většinu diváků se tato věc mohla jevit tak, jak ji úporně vykresluje hejtman – dva dny sem, dva dny tam, všechno se děje jak má,“ uvedl někdejší hejtman a pokračoval.
„Z pozice bývalého hejtmana, který zažil největší počet krizí v kraji za celé čtyři roky, nabízím jiný pohled na věc. Vyhlášení stavu nebezpečí v kraji není navázáno na doporučení ministra nebo vlády, ale na úsudek a manažerské rozhodnutí předsedy krizového řízení kraje – tedy hejtmana. No a hejtman Olomouckého kraje si žádný svůj úsudek vytvořit nehodlal. Nevím, jaké informace si zjišťoval bezprostředně po havárii a co s nimi (ne)dělal, z médií nicméně víme, že 26. března namísto jednání krizového štábu Ministerstva životního prostředí k případu ekologické katastrofy odjel do Prahy na mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny,“ uvedl Suchánek s dodatkem, který poukazuje na kumulaci funkcí hejtmana a poslance Ladislavem Oklešťkem.
„Kdybych čekal s vyhlášením stavu nebezpečí v kraji při povodních v minulém roce na doporučení vlády a potom tomu dal ještě pár dní navíc, nastal by při prvotním řešení následků na Jesenicku naprostý chaos. Nebo kdybych čekal s rozhodnutím o preventivním (a v té chvíli naprosto bezprecedentním) vypouštění Dolní nádrže Dlouhých Strání na vládu, rozbouřená řeka Desná by se garantovaně vylila z břehů, spláchla by Loučnou, podobně jako Bělá spláchla Českou Ves. Zároveň by daleko horší povodňové škody utrpěly Losiny, Rapotín i samotný Šumperk. A byly by to vyšší stamiliony navíc, a byly by ohrožené lidské životy. Tehdy jsem ale nepřemýšlel nad finančními dopady a nedohadoval se s vládou, zda to zaplatí kraj nebo stát, ale nad záchranou majetku a životů lidí,“ uvedl ostře bývalý hejtman.
Vlastimil Blaťák