„Nadále platí, že do okolí místa havárie se nesmí vstupovat. Dobrou zprávou je, že bouřky, které se regionem včera prohnaly, neměly žádný negativní dopad na způsobenou ekologickou zátěž,“ uvedl hejtman Okleštěk.
Stav nebezpečí platí na území obce s rozšířenou působností Hranice. Úřadům i složkám, které se podílejí na likvidaci ekologické havárie, umožní snáze vykonávat některé sanační práce.
Obnova železnice snad v polovině května
„Směřujeme k tomu, abychom mohli kolem poloviny května zahájit práce na obnově železničního tělesa a elektrické trakce. To znamená odtěžení kamenitého podkladu pod kolejemi a zároveň části spodní zeminy, která je kontaminovaná. Kompletní obnova včetně kolejí, technické infrastruktury a optických vláken, která jsou položená podél železnice, může zabrat zhruba měsíc. Pokud by se vše podařilo, mohl by být železniční provoz obnoven do poloviny června letošního roku,” uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Česká inspekce životního prostředí od začátku koordinuje práce a monitoring při odstraňování následků této havárie. „Aktuálně mohu konstatovat dobrou zprávu, a to že opatření zafungovala a ohnisko kontaminace se podařilo uzavřít, díky čemuž se kontaminace dále nešíří. Nyní je pro nás prioritní odčerpat fázi benzenu z hladiny podzemní vody a také co nejrychleji obnovit železniční dopravu při zachování bezpečnosti zasahujících osob,” uvedl ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
Na místě nadále zasahuje v režimu mimořádné události také Hasičský záchranný sbor. „Na místě nehody neustále monitorujeme situaci a zajišťujeme protipožární opatření. Podílíme se i na dalších činnostech prováděných za larsenovou stěnou, například na provzdušňování vody pomocí výkonných čerpadel a monitorů. Podle posledních výsledků je hodnota koncentrace benzenu v jezeře pod hygienickými limity. K využití jsme zároveň nabídli naši těžkou techniku, zejména na odstranění kontaminované zeminy před výstavbou kolejového svršku s cílem urychleného obnovení železniční dopravy. Neustále také komunikujeme se starosty tak, aby mohli předávat informace dále občanům. Vzhledem k faktu, že jde stále o speciální úkony, které je potřeba zajistit v co nejkratším čase, doporučili jsme na dnešním krizovém štábu prodloužit stav nebezpečí,“ shrnul náměstek generálního ředitele HZS ČR Petr Ošlejšek.
Vlastimil Blaťák