S čím jdou Piráti do parlamentních voleb?
Piráti teď především získali nějaké zkušenosti, ať už v koalici se STANem nebo ve vládě. Důležité je, že nás to nezlomilo a zase jsme se nadechli. Máme nového předsedu, nový tým, dáváme větší prostor novým tvářím a mladým lidem. Otevřeli jsme kandidátky odborníkům a spolupracujeme s nimi i na tvorbě programu. Jdeme do voleb jako jediná liberální protikorupční alternativa a doufáme, že to volič ocení.
Jaká je situace konkrétně v Olomouckém kraji? Čím budete voliče oslovovat zde?
Právě teď se potkáváme na naší předvolební akci. Je to naslouchací, empatická část kampaně, ptáme se přímo lidí na ulici, co je trápí, co by chtěli nejvíc zlepšit. Zpětná vazba od nich je jasná. Trápí je bydlení, a to dokonce i lidé, kteří mají kde bydlet, si uvědomují, jaký to je problém pro mladé. Nájemné jim sežere více než polovinu příjmů, a nějaké snění o hypotéce už vzalo úplně za své. Lidé se dále bojí bezpečnostní situace. Zmiňují se o zdravotnictví a vzdělávání, které považují za zastaralé a připravuje děti na svět, který už dávno neexistuje. I z těchto podnětů sestavujeme program. Moje osobní téma je rozvoj venkova a odlehlejších, zapomenutých částí kraje.
Volební zákon tak, jak je postavený, nahrává koalicím, které minimálně se na konzervativní části spektra dějí už ve druhém volebním odbodí, neuvažovali jste o takové formě účasti?
Naše strategie byla více se otevřít i nezávislým odborníkům a nestraník§m. Momentálně se v krajích vyjednává o účasti odborníků ze Strany Zelených, jednalo se se SEN 21 senátora Lásky. Naše primárky jsou otevřené. Bezpochyby ale nepůjde o koalici.
Nemohu se nezeptat na postoj Pirátů k aktuálním mezinárodním událostem.
Je to smutný pohled. Do nynějška platila nějaká elementární pravidla, bylo jasné, kdo je náš spojenec a kdo není, kdo je ekonomický konkurent. Brali jsme to vždycky tak, že Evropa a Amerika jsou jeden kulturně ekonomický prostor. Jestli se toto partnerství dostává do nestability, je to velmi špatná zpráva. Nechci se lacině vymezovat vůči Trumpovi, Amerika si zvolila, jak si zvolila, ale to, jakým způsobem se Trump v politice chová, že nerespektuje žádná pravidla, historickou kontinuitu, to je bolestivé. Evropa teď určitě nemůže čtyři roky pasivně čekat, jestli a až se Amerika vrátí zpátky mezi demokratické státy.
Chci se zeptat také na téma digitalizace. Když to velmi zjednoduším, byla to otázka vašeho konce ve vládě. Jaká je reflexe a kam dál povedete toto téma?
Digitalizace je nutná. Přestože digitalizace stavebního řízení asi neproběhla tak, jak měla – a klidně se bavme o příčínách, že ÚHOS do toho hodil vidle a nedalo se to už potom stihnout. Petr Fiala se zachoval tak, jak se zachoval, ale když se oprostím od tohoto jednoho nepovedeného příběhu, existuje celá dlouhá řada dalších věcí, které mají smysl. Máme občanku v mobilu, daňové přiznání lze podat od počítače, existuje Portál občana. Jsou to dílčí posuny, které mi jako člověku zjednodušují život. Pořád je to ale nedodělaná práce a my jako Piráti se hlásíme k tomu, že to dodělat chceme.
K tomu důležitý dotaz. Na začátku rozhovoru jsme řešili, že se ptáte lidí, co je trápí, co potřebují. Co se týče digitalizace, ptali jste se jich? Nebo je to nějaký pirátský normativ, že my si myslíme, že digitalizace je skvělá, protože ji mají v Estonsku. Ptali jste se jich, jestli chtějí vyplňovat daňové přiznání elektronicky?
Je pravda, že takhle konkrétní otázku nedáváme. Pokládáme otevřené otázky, co byste chtěli zlepšit, co byste chtěli změnit. Digitalizace zjednodušuje proces…
… ale takhle zní ta otázka., Zjednodušuje ho pro každého? Jsou lidé, kteří to nechtějí nebo nedovedou, počítám se mezi ně. Je to váš normativ, nebo jste se ptali lidí, že to tak chtějí?
Není to přece nikomu příkazem. Kdo chce, může vyplnit daňové přiznání papírem.
I živnostík?
Ne. Ten má datovou schránku a musí datovkou.
Nakonec se chci zeptat na nedávný postoj Pirátů ke smlouvě s Vatikánem. Nebudu tu otázku konkretizovat dál.
Myslí si, že taková smlouva vůbec není potřeba, velká část států ji vůbec nemá. Odmítali ji podepsat jak Havel, tak Klaus. Věřící nemají žádný problém praktikovat svou víru. Já jsem taky věřící člověk a žádnou smlouvu k tomu nepotřebuji. Ta smlouva nepřinášela českému státu vůbec nic. Naopak přinášela určitá rizika, například ve věci rozšíření zpovědního tajemství.
Co byste vzkázal voličům před volbami, v dubnu 2025?
Informujte se o programech, informujte se o kandidátech, zjistěte si, kteří politici pracovali a kteří nepracovali. Kteří lžou, a kteří nelžou. Věřím, že je tu nabídka a že se věci mohou zlepšit.
Vlastimil Blaťák