Olomoucká Telegraph Gallery uvede premiéru dokumentu o slovenském malíři Andreji Dúbravském

Českou premiéru dokumentárního snímku GOOD BOY from Slovakia uvidí diváci v olomoucké Telegraph Gallery ve čtvrtek 15. května ve 20 hodin. Film navazuje na úspěšnou výstavu malíře Andreje Dúbravského GOOD BOY, která byla v Olomouci k vidění od dubna do června loňského roku. Dokument přináší nejen jedinečný pohled do prostředí, kde tvoří jedna z nejvýraznějších osobností současné slovenské umělecké scény, ale je také důležitou výpovědí o aktuální situaci v kultuře a postavení umělců na Slovensku.

Krátkometrážní dokumentární snímek režiséra Michaela Bukovanského sleduje Dúbravského během příprav olomoucké výstavy a zároveň zasazuje jeho tvorbu do kontextu společenských a politických událostí, včetně protivládních protestů na Slovensku. Klidný život malíře na vesnické usedlosti, kde obklopen přírodou a zvířaty tvoří, ostře kontrastuje s agresivními homofobní výroky ministryně kultury Martiny Šimkovičové a dalších členů současné slovenské vlády, kteří LGBT+ komunitu obviňují z podkopávání tradičních hodnot a označují za viníka „vymírání Evropy“.

Také sám Dúbravský, jehož díla byla vystavena nejen na Slovensku a v Česku, ale také v Berlíně či New Yorku, se stal terčem vládní kritiky ze strany Šimkovičové, která jeho obraz líbající se dvojice mužů, vystavený v budově Slovenského rozhlasu, označila za „provokativní a zvrhlé umění“. „Dúbravský se ve své tvorbě jednoduše věnuje tématům, která jsou mu blízká – jeho prvotní úmysl není šokovat nebo provokovat. To, že ho někteří jedinci vnímají jako provokativního autora, je spíše zrcadlem jejich vlastních postojů“, uvedla kurátorka olomoucké výstavy Erika Kovačičová, která diváky filmem provází.

Dokument pátrá i po zdrojích malířových inspirací. V Telegraph Gallery představil malby vycházející z barokních a rokokových výjevů, skrze které reflektoval historické i současné ideály krásy. „Mnoho lidí zobrazování velkých těl pobuřuje, ale mě monumentalita postav v dílech Tiziana nebo Rubense vždy fascinovala. Výstavu v Olomouci jsem proto zasvětil velkým mužům,“ vysvětlil Andrej Dúbravský. Dalším zásadním proudem v jeho tvorbě, který se také objevil na olomoucké výstavě, je vyobrazování přírodních a zvířecích motivů propojených v prostředí venkovské krajiny, kde tráví většinu roku.

Film uvede Telegraph Gallery v předpremiéře pro pozvané hosty a média 25. dubna ve 20 hodin za účasti Andreje Dúbravského, režiséra Michaela Bukovanského a scénáristky Eriky Kovačičové, 28. dubna ve 20 hodin v předpremiéře pro členy TLG clubu, a poté 15. května v premiéře pro veřejnost. Světové premiéry za přítomnosti třech zmíněných tvůrců se dočká 30. dubna ve 20 hodin v bratislavském kině Lumière. V průběhu letošního roku dokument čeká tour po slovenských a českých kinech.

Michaela Sikorová