Sbírka potravin se koná dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. S potravinami vybranými od zákazníků pak neziskové organizace hospodaří během celého roku, a jsou tak schopny podpořit lidi, kteří se ocitli v těžké sociální situaci. Akci pořádají Potravinové banky ve spolupráci s dalšími partnery, v Olomouckém kraji je to konkrétně Potravinová banka v Olomouckém kraji. Ta má navázanou spolupráci s většinou neziskových organizací v kraji, a zároveň provozuje výdejny potravinové pomoci, takže záběr podpořených osob je opravdu široký. Jedná se převážně o rodiče samoživitele, rodiny v krizi, osamělé seniory, lidi v azylových domech, děti v ústavní péči, lidi bez domova, lidi s postižením a další.
“Ráda bych poděkovala všem, kteří se podílejí na zprostředkování Potravinové banky. Po rozvodu se starám o tři dospívající děti. Všichni máme specifická dietní omezení, která zvyšují již tak vysoké náklady na bydlení v podnájmu. Vaše potravinová pomoc mne navíc povzbuzuje i v optimismu, že s pomocí dobrých lidí zvládnu děti připravit a dovést k dospělosti,” vyjadřuje vděk jedna z maminek, která potravinovou pomoc využívá.
„Činnost Potravinové banky v Olomouckém kraji je celoroční, každý den zachraňujeme neprodejné potraviny, které by jinak byly určeny k likvidaci,“ vysvětluje Tomáš Zatloukal, ředitel Potravinové banky v Olomouckém kraji. „Takto svážíme hlavně čerstvé potraviny, jako je pečivo, ovoce a zelenina. Ty podléhají rychlé spotřebě. Sbírka potravin nám umožňuje doplnit zásoby kvalitních trvanlivých potravin, ze kterých si lidé mohou uvařit plnohodnotné jídlo. Nejvíce využijeme konzervy, rýži, hotové omáčky, cereálie, trvanlivé mléko, ale i kávu nebo čaj. Kdo by chtěl podpořit rodiny s dětmi, uvítáme všechny druhy dětské výživy, zvláště pak kojeneckou výživu, kapsičky, příkrmy a přesnídávky. Přijímáme i základní drogerii a dětské pleny.”
Sbírka potrvá od 8:00 hodin ráno do 18:00 hodin večer a v Olomouckém kraji bude zapojeno 140 prodejen včetně drogerií.
Kateřina Naňáková