Meteorologové varují: víkendový mráz může poškodit kvetoucí ovocné stromy

Jarní mrazíky, které loni potrápily ovocnáře a vinaře, udeří už o víkendu. Od neděle má mrznout, ojediněle se očekává dokonce i sněžení. Současné teplo vydrží na Hané jen do sobotního odpoledne.

Do střední Evropy bude nadále zasahovat okraj tlakové výše nad Severním a Norským mořem, postupně nad Britskými ostrovy. V sobotu k nám mezi ní a tlakovou níží nad východní Evropou začne proudit původem arktický vzduch od severu až severovýchodu, postupně až severozápadu, jehož příliv bude postupně slábnout.

Ještě v sobotu očekávají meteorologové oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Postupně od severu ve všech polohách sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při zmenšené oblačnosti až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, na jihu a jihozápadě kolem 14 °C, odpoledne a večer od severu ochlazování. Slabý severozápadní vítr 1 až 4 m/s, během dne mírný severní 2 až 6 m/s, ve východní polovině území čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Už v noci na neděli ale přijde dramatická změna. Nejnižší noční teploty se očekávají v rozmezí -1 až -5 °C, nejvyšší denní teploty pouze 1 až 5 °C. Na Moravě a ve Slezsku se k tomu navíc přidá čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. K večeru bude vítr slábnout.

Mráz může poškodit zejména kvetoucí ovocné stromy. Před mrazem musíme chránit především kvetoucí jahody, ale i mladé sazeničky salátu, brambor, rajčat, okurek či na podzim zasazený česnek, který již vykukuje za záhonu. Pamatujte i na rododendrony, dřevité pivoňky, magnólii či stálezelené keře a mladé stromky. Nejohroženější jsou mladé rostliny, které jste sázeli dříve než před třemi lety. Pokud stále panují mrazy, odložte i prořezávání ovocných stromů a keřů na teplejší počasí.

Pokud napadne sníh, je to přirozená ochrana před zničujícím mrazem. Pro rostliny jsou nebezpečné dlouhotrvající holomrazy, nebo časté střídání oblev a velkých mrazů.

Vlastimil Blaťák