Zimní univerzita proběhla od 13. do 16. března v Brně a přilákala desítky účastníků z Česka i Slovenska. Program nabídnul bohaté spektrum témat – od pravicové politiky přes geopolitiku až po ekonomiku. Vystoupili akademici i političtí experti jako Stanislav Balík, Lubomír Kopeček, Libor Žídek nebo Josef Kraus. Z hostů ze Slovenska se zapojili např. Alojz Hlina, Matej Kandrík nebo Oľga Gyárfášová.
Pravice dnes: kořeny, krize a kontinuita
Diskuze o budoucnosti pravicové politiky otevřela páteční program. Děkan FSS MUNI Stanislav Balík připomněl historickou fragmentaci českého konzervativního prostředí: „My jsme vlastně nikdy neměli skutečně silnou, pravicovou, jednotnou stranu. Už od 19. století byli čeští konzervativci odsouzeni ke spolupráci s liberály – neměli jinou možnost.“
Slovenský poslanec Alojz Hlina dodal, že současný politický vývoj často překračuje tradiční ideová dělení: „Mapy, na které jsme byli zvyknutí, sa rúcajú. Možno ich už ani nepotrebujeme. To delenie na pravicu, ľavicu – všetko sa dnes stiera.“
Reflexe války na Ukrajině: silná slova i osobní rovina
Jedním z vrcholů akce byla sobotní diskuse k tříletému výročí invaze na Ukrajinu. Matyáš Zrno a Matej Kandrík nabídli nejen geopolitický rozměr, ale i silné osobní zkušenosti.
Matej Kandrík otevřeně promluvil o osobním propojení s tématem: „Moja priateľka je Ukrajinka. Prišla na Slovensko ako utečenkyňa pred vojnou.“
Matyáš Zrno se podělil o vzpomínky z počátků války: „Vždycky si vzpomenu na Kyjev. Město bylo napůl prázdné, téměř opuštěné. Platil zákaz vycházení. Bylo to jako město po morové ráně – ulice prázdné, ticho, věžáky bez života.“
Ekonomika, Visegrád i workshop k Blízkému východu
Součástí programu byla také debata o aktuální ekonomické situaci ve střední Evropě, vedená ekonomem Liborem Žídkem. V rámci bloků se diskutovalo také o výzvách visegrádské spolupráce, kde vystoupili Maciej Ruczaj a Ondřej Krutílek.
Odpolední workshop, který vedl doc. Josef Kraus, se zaměřil na simulaci bezpečnostní krize. Účastníci si během něj vyzkoušeli praktickou práci s informacemi a rozhodování v krizové situaci.
Networking, pubkvíz i výlet na Špilberk
Organizátoři kromě odborného programu nabídli i prostor pro neformální aktivity. Účastníci navštívili hrad Špilberk, absolvovali komentovanou procházku Brnem nebo se zúčastnili pubkvízu v Kavárně Trojka.
Ohlasy a výhled do budoucna
Zimní univerzita se setkala s pozitivními ohlasy. Účastníci ocenili jak kvalitu programu, tak prostor pro diskusi napříč hranicemi.
„Cílem je vychovávat generaci, která bude schopna převzít odpovědnost za budoucnost našich zemí,“ uvedli organizátoři.
Akce proběhla za laskavé podpory Mezinárodního visegrádského fondu.
Tisková zpráva Mladí konzervativci