Včerejší vzorkování podzemní vody ze studny na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi vodní nádrží č. 6 a řekou Bečvou prokázalo kontaminaci benzenem. Uvedla to v tiskové zprávě Česká inspekce životního prostředí. Jedná se o velmi rychlý nárůst koncentrace pravděpodobně způsobený průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu konzistentně navyšují. Zjištěné znečištění podzemních vod benzenem poukazuje na šíření kontaminantu k řece Bečvě, která je od místa vzdálena jen několik desítek metrů.
ČIŽP o těchto rizicích okamžitě informovala dotčené orgány. Zároveň vyzvala příslušný vodoprávní úřad v Hranicích, aby zajistil nutná opatření omezující odběry podzemních a povrchových vod v dotčené chatové oblasti.
Koncentrace benzenu stále stoupají, probíhá instalace larssenové stěny
Kontaminace pitné vody ve studních v samotných Hustopečích n. Bečvou nebyla pravidelným monitoringem zaznamenána a není v současné době pravděpodobná.
Koncentrace rozpuštěného benzenu v nádrži stále stoupají. Vzorky odebrané ze dna nádrže ukazují obdobné koncentrace benzenu jako ty odebrané u hladiny, což svědčí o tom, že rozpuštěným benzenem je do jisté míry zasažen celý objem nádrže. U nádrže probíhá instalace tzv. larssenové stěny, která omezuje prosakování benzenu podzemními vodami do vod povrchových. Účinnost této fyzické bariéry bude možné plně posoudit až po její kompletaci, hotová je nyní více než polovina z prozatím plánované délky.
Opozice je pobouřena. Hejtman mezitím na facebooku snižuje koncentrace CO2 s francouzským velvyslancem
Opoziční politici jsou zděšeni situací, kdy hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk výslovně odmítl vyhlásit stav nebezpečí, přestože o to byl požádán ministrem životního prostředí.
„Na ekologickou katastrofu na Bečvě v roce 2020 si asi vzpomínáme všichni. Tehdy vedení kraje v čele s ANO selhalo. Ani po letech tragédii nevyšetřilo a uspokojivě neuzavřelo. A teď se situace opakuje. Kontaminace půdy a vod zdaleka neskončila, sanační práce neprobíhají tak rychle, jak by mohly. A hejtman Okleštěk? Odmítá vyhlásit stav nebezpečí. I když ho k tomu vyzval samotný ministr životního prostředí. I když by formální vyhlášení stavu nebezpečí umožnilo mobilizovat prostředky, urychlit zásah a lépe chránit obyvatele i přírodu. Proč? Hejtman Okleštěk se této havárii prostě nechce věnovat. V centru dění je totiž opět, stejně jako u Bečvy, chemička DEZA ze svěřenského fondu Andreje Babiše,“ uvedl na Piráty krajský exnáměstek Martin Šmída.
Bouří se ale i politici z jiných stran. „Takový přístup je alibistický, nebezpečný a nehodný funkce hejtmana. Krize se neřeší přehlížením reality a přehazováním viny,“ uvedla poslankyně na STAN Hana Naiclerová.
Olomoucký kraj na svém oficiálním webu k celé věci zarytě mlčí. V dnes zveřejněné tiskové zprávě pouze hovoří o rekonstrukci budovy kraje, která umožní hnízdění rorýsů, a sám hejtman Okleštěk na svém facebooku sdílel fotografie z jednání s francouzským velvyslancem, s nímž jednali o snižování emisí CO2. „Potěšilo mě, že pan velvyslanec ocenil mimo jiné ekologické aktivity v našem regionu, zejména v oblasti snížování emisí CO2,“ uvedl hejtman. Lidé se v komentářích pod příspěvkem na vyjádření k havárii v Hustopečích ptají, žádného se ale zatím nedočkali.
Ministerstvo označilo havárii za největší na světě
Ministerstvo životního prostředí svolalo dnes druhé zasedání Krizového štábu MŽP k havárii cisteren převážejících chemickou látku benzen u Hustopečí nad Bečvou. Ta představuje největší havárii svého druhu na světě. Situace na místě je složitá, proto Krizový štáb doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro zasaženou lokalitu stav nebezpečí. Důvodem je, aby potřebné sanační práce mohly postupovat co nejrychleji. Nyní je zásadní odčerpávat podzemní vodu a odtěžovat kontaminovanou půdu. Aktuálně nehrozí žádné bezprostřední ohrožení zdraví, situace je nadále monitorována.
,,Likvidační a záchranné práce budou ukončeny po instalaci larssenové stěny a tím se dostaneme do druhé fáze, tedy sanace kontaminované zeminy a čerpání zasažených podzemních vod. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí na místě pracují tak rychle, jak je to z hlediska bezpečnosti možné. Situace s kontaminací podzemních vod je velmi riziková, proto Krizový štáb doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro tuto lokalitu stav nebezpečí, aby následně některé sanační práce mohly postupovat rychleji. Chtěl bych ujistit občany, že v tuto chvíli neexistuje žádné bezprostřední ohrožení zdraví. Budu dnes o jednání štábu informovat členy vlády, zejména o možnosti uvolnit finanční prostředky na sanace,” prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Havárie benzenu u Hustopečí nad Bečvou je svým rozsahem tak specifická, že i všechna řešení musí být unikátní. Na odstranění havárie se podílí špičkové kapacity nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Konečný celkový rozsah nákladů nelze v tuto chvíli odhadnout, jisté ale je, že dosáhnou řádu vyšších stamilionů korun. Likvidační a sanační práce zřejmě nebudou trvat jen měsíce, ale mohou trvat i několik let.
,,Na místě havárie aktivně probíhají nutná opatření. Situace je bezprecedentní, každý den máme nové poznatky, podle kterých jsou navrhována co nejefektivnější řešení situace. Komunikujeme se špičkovými odborníky a v tom určitě chceme i nadále pokračovat. Náklady na řešení situace jsou už nyní velké a mohou ještě narůstat, i proto musíme jednat co nejrychleji. Benzenu podle odhadů uniklo mezi 250 až 400 kubíky, což je mnohonásobně více, než se původně předpokládalo, to množství je enormní. Během likvidačních prací musíme postupovat velmi obezřetně tak, abychom v žádném případě neriskovali lidské zdraví,” říká Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.
Na místě havárie řídí Hasičský záchranný sbor bezprostřední likvidační práce. Česká inspekce životního prostředí koordinuje práce na zneškodnění havárie. Situaci řeší i Správa železnic. „Na místě havárie se pravidelně schází krizový štáb, aby vyhodnotil aktuální stav. Osobní doprava je nyní nahrazena autobusy a nákladní doprava se obsluhuje z jedné či druhé strany, dálkové vlaky jezdí odklonem. Uvažujeme o tom, že by se vybudovala náhradní kolej, která by lokalitu havárie obešla a mohla sloužit jak osobní, tak nákladní dopravě. V tuto chvíli nevíme, zda bude odstraňování následků havárie trvat měsíce, nebo až roky,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Zasaženou oblast tvoří především štěrky nebo písky, tedy horniny s velmi vysokou propustností. Česká inspekce životního prostředí denně monitoruje kvalitu povrchových vod v zasažené lokalitě. U nádrže č. 6 probíhá instalace tzv. larssenové stěny, která by měla omezovat prosakování benzenu podzemními vodami do vod povrchových. Na lokalitě je vyhloubeno více než 30 sanačních jam, ze kterých probíhá čerpání benzenu a kontaminovaných podzemních vod.
Havárie nákladního vlaku s benzenem
V pátek 28. února 2025 došlo k obrovské havárii nákladního vlaku na železniční trati Valašské Meziříčí – Hranice u Hustopečí nad Bečvou. V důsledku požáru postupně hořelo 17 cisteren a v oblasti zásahu docházelo k masivnímu vývinu kouře, který vyvolal velký rozruch mezi obyvateli nejenom v Hustopečích nad Bečvou, ale i v sousedních obcích. Cisterny byly naplněny benzenem, což je vysoce nebezpečná látka. Vedení obce Hustopeče nad Bečvou bezprostředně po havárii vyzvalo občany k zvýšené opatrnosti spojené s omezením pohybu venku a zamezení větrání. Na místě zasahovalo přes 150 profesionálních i dobrovolných hasičů ze třech krajů. Během zásahu byly provedeny odběry vody z okolních jezer a nátoků do Bečvy. Odběr vzorků vody probíhal v pravidelných intervalech dle pokynů České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Odběry prováděli ČIŽP, Povodí Moravy s.p a Hasičský záchranný sbor (HZS). Preventivně byl uzavřen odtok z jezera číslo 6 do řeky Bečvy. Během neděle 2. 3. 2025 se na místo zásahu dostavil hydrogeolog, který provedl základní zhodnocení stavu půdy a navržení rozsahu dekontaminace půdy. Ke dni 4. 3. 2025 byl již požár uhašen a probíhalo odčerpávání látek z cisteren, které nebyly přímo zasaženy požárem tak, aby mohlo být provedeno jejich vyproštění. Denně se na zásahu podílelo cca 120 hasičů.
Vlastimil Blaťák