„Na základě doporučení státní veterinární správy a s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci u sudokopytníků (slintavka a kulhavka) napříč Evropou, je vstup veřejnosti do zázemí zoologické zahrady až do 30. 4. 2025 přísně zakázán. Z toho důvodu aktuálně neprobíhají zážitkové programy a je znemožeň vstup do průchozího výběhu koz zakrslých,“ uvedla olomoucká ZOO v pondělním oznámení.
Státní veterinární správa (SVS) vydala minulý týden upravená mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku. Nadále zůstávají v platnosti zpřísněná pravidla biologické bezpečnosti při přepravě zvířat, veterinární správa bude také i nadále spolupracovat s Policií ČR a Celní správou na namátkových kontrolách přepravců.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nákaza postihuje také volně žijící zvířata z řad sudokopytníků, například prase divoké. Mezi typické klinické příznaky patří z počátku horečka, snížená produkce mléka, nechutenství, deprese, tyto počáteční příznaky jsou následovány výskytem vesikulů (puchýřků) naplněných tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze (eroze) na predilekčních místech, jimiž jsou zejména dutina ústní, nozdry, mléčná žláza, končetiny. V důsledku uvedených příznaků se objevuje u zvířat typický slinotok a kulhání. Nejedná se o nákazu přenosnou ze zvířete na člověka. Nicméně lidé mohou nákazu přenést nepřímo mezi chovy vnímavých zvířat. Nejčastěji se zvířata nakazí inhalační cestou – přímým přenosem viru mezi zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.
Vlastimil Blaťák