Lesy zavádějí na Moravě mimořádná veterinární opatření. Zásadní je nyní desinfekce, vstup do obor je zakázán

Ve všech osmi moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavádí od pátku 28. března mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.

Vzhledem k registrovaným případům nákazy na Slovensku a v Maďarsku a rozhodnutí Státní veterinární správy je od pátku 28. března zakázaný vstup veřejnosti do všech osmi obor Lesů ČR na Moravě. Podnik také zvýší dohled nad zvěří ve 35 spravovaných oborách v celé republice, 20 režijních a 15 pronajatých.

„V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo.

Dezinfekční prostředky i pásy už podnik poptává. „Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme,“ dodal Dalibor Šafařík.

„Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, budeme rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře,“ uvedl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.

Nemoc se projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním zvířete. V oblasti svíráku (tlamy) i mezi spárky (rohovité útvary na koncích končetin) se objevují puchýřky. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní.

Vlastimil Blaťák