Zahnízdí na Chomoutovském jezeře opět kolonie racků? Kolonie zanikla před sedmi lety, nyní je šance na návrat

Na Velkém ostrově Chomoutovského jezera v minulosti hnízdila jedna z největších kolonií racka chechtavého, kterou doplňovalo i několik páru velmi vzácnějšího racka černohlavého. Tato kolonie čítající tisíce jedinců bohužel v roce 2018 zcela zanikla. Ostrov totiž začal výrazně zarůstat a poskytoval tak spoustu úkrytů nevítaným predátorům, jako například invaznímu mývalu severnímu. Nyní svítá naděje na návrat racků na ostrov.

Již tradičně proběhla minulý rok seč na Velkém ostrově v přírodní památce Chomoutovské jezero. Tentokrát se čepele křovinořezů zakously kromě trávy také do keřů a výmladků dřevin v lesnatější části ostrova. Vznikla tak jakási obdoba anglického parku.

Každoroční práce přináší ovoce, na ostrově opět hnízdí ptáci
Od zmíněného roku 2018 doby se pracovníci AOPK ČR a Správy CHKO Litovelské Pomoraví snaží zarůstání ostrova zabránit a poskytnout tak vhodné podmínky k navrácení racků. „Snahou do budoucna je na ostrově zřídit pastvu ovcí a koz. To však není jednoduché, jelikož je plocha ostrova vedena jako lesní pozemek, kde aktuální lesní zákon pastvu zakazuje,“ říká Richard Kabelka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Náročná práce ale pomalu přináší své ovoce, každoročně zde hnízdí a mladé vyvádí na pastvu několik párů husy velké, na stromech zase visí „punčochy“ moudivláčka lužního a ruku k dílu s prořezávkami přidal také bobr evropský. 
Během roku se můžeme na Chomoutovském jezeře setkat s řadou zajímavých druhů ptactva. V hnízdní sezóně zde například můžete narazit na malou volavku bukáčka malého, která se nenápadně pohybuje v rákosí.
Pravidelně zde zimují také majestátní orli mořští nebo druhy kachen jako ostralky štíhlé  či kopřivky obecné. Ryby zde občasně loví i kriticky ohrožený orlovec říční. Ke konci minulé zimy zde byla spatřena také potáplice severní, která do našich končin vzácně zalétá během tahu.
Na celém jezeře platí zákaz koupání a užívání lodí, ptactvo však můžete pozorovat z ornitologické pozorovatelny nebo cestou po naučné stezce „Na křídlech ptáků“.
Vlastimil Blaťák