V ReUse centru je vše k dispozici za symbolické ceny do dvou set korun, spoustu potřebných věcí ale lze pořídit i za pouhou desetikorunu. „Může nakupovat kdokoliv, ale přinést věci do prodeje může pouze ten, kdo má trvalý pobyt v Prostějově,“ říká Jana Jílková.
Zatím není jasné, jak budou využity peníze z prodeje
Nápad vznikl v prostějovských opozičních lavicích v roce 2022 a inspiraci si vzal v řadě jiných měst, kde takové centra velmi dobře fungují. Na základě několikaleté iniciativy nyní město Prostějov RE-USE centrum zřídilo a v omezené formě již funguje.
„Je škoda, že je otevřeno pouze dva dny v týdnu. To může být problém pro ty, kteří jsou v zaměstnání nebo uklízí o víkendu a chtěli by něco přinést. Doufám, že se otevírací doba v budoucnu přizpůsobí zájmu veřejnosti,“ říká Jílková, iniciátorka projektu.
Prozatím není jasné, jak budou využity finanční prostředky získané z prodeje. V některých městech putuje výtěžek například na veřejné sbírky nebo na výsadbu květinových záhonů, v jiných třeba na podporu psího útulku.
„Pokud máte doma věci, které už nepotřebujete, ale stále mohou někomu udělat radost, přineste je do prostějovského ReUse centra. Doma si uděláte místo a zároveň někomu pomůžete,“ dodává Jana Jílková.
Vlastimil Blaťák