Lidé byli na od zářijové povodně bez telefonu a internetu. Operátor jim přesto posílal faktury

Zářijová povodeň odnesla v Nýznerově na Jesenicku nejenom mosty, ale i telefonní sloup. Místní obyvatelé tak zůstali bez pevného telefonického spojení a bez internetu. S mobilními telefony je to přitom v místě složité, v údolí je katastrofálně špatný signál. Lidé žijí čtyři měsíce bez spojení se světem, operátor O2 jim ale nadále posílal faktury za poskytování služeb.

V místech, které zachycuje fotografie, stávaly nejenom dva mosty, zajišťující fyzické spojení obyvatel se světem, ale také telefonní sloup. V obci ve sklanatém údolí, do kterého se mobilní signál do dnešních dnů prakticky nedostane, byla pro obyvatele jediným spojením se světem dodnes hlavně pevná linka a na ni navázaný internet.

Sloup od zářijové povodně v Nýznerově nestojí a operátor tedy obyvatelům již čtvrý měsíc neposkytuje žádné služby. Faktury ale chodily lidem z obce dál.

Tisíce a tisíce korun za nic. K reakci operátora přivedl až redakční zájem

V polovině září způsobila v obci povodeň doslova katastrofu. Strhla všechny mosty a dlouho nebylo možno se ani dostat na druhou stranu Stříbrného potoka na nákup. Voda vzala i telefonní sloup, což v obci s žádným, nebo velmi slabým mobilním signálem znamenalo úplnou ztrátu spojení se světem. V případě potřeby nebylo možno přivolat si ani zdravotnickou službu.

Zatímco silniční spojení obce se světem okolo již bylo provizorně opraveno, telefonní připojení a na ně navázaný pevný internet dosud ne. Od září do ledna však chodily místním obyvatelům faktury za telefonní služby, které ale vůbec nebyly poskytovány. Redakce Hanáckých novinek má k dispozici faktury nejméně tří rodin, které dostávaly každý měsíc, s jasně danou splatností, ale s nejasným výhledem, kdy budou sítě znovu zprovozněny.

Obyvatelé: Řešili jsme to od října. Byl v tom hrozný guláš…

Místní se vydali řešit situaci neprodleně. Podle jejich svědectví se ale na pobočce O2 v Jeseníku dozvídali pokaždé něco jiného. „V prvních dnech po povodni se to dalo pochopit. Později už ne,“ svěřil se redakci jeden z místních obyvatel. Z faktur, které redakci ukázal, není možné vyčíst žádnou logiku. „Jeden měsíc jsme platili za všechny služby necelých patnáct set. Další měsíc byla platba snížena o nějaký povodňový kredit, faktura ale přišla a platit jsme museli. A další měsíc už kredit zase započítán nebyl,“ říká. Jiní obyvatelé obce naproti tomu o povodňovém kreditu nikdy neslyšeli. „Byl v tom hrozný guláš,“ říká další z obyvatel.

V polovině ledna 2025 telefonní linky v obci stále nefungují a s nimi nefunguje ani pevný internet, situace je tedy stejná, jako v září. Některé rodiny si pořídily internetové připojení „vzduchem“, slabý signál v obci ale prakticky neumožňuje ani poslat fotografii.

Redakce Hanáckých novinek se o věc začala zajímat během vánočních svátků. Kontaktovali jsme společnost O2 s žádostí o vysvětlení. Iniciativa s věcmi zřejmě pohnula, bezprostředně po položení našeho dotazu tiskovému oddělení operátora následovala série telefonátů společnosti O2 všem postiženým rodinám s informací, že peníze dostanou zpět.

O2: Neidentifikovali jsme všechny zákazníky

„Operátor O2 hned v září přistoupil v povodněmi zasažených lokalitách k nápravným opatřením, a to včetně proaktivního řešení fakturací svých zákazníků. V místech, kde stále čekáme na opravu dodavatelem (některé lokality jsou totiž velmi technicky nebo logisticky náročné), zákazníkům nefunkční služby neúčtujeme nebo jsme jim po dobu opravy nabídli náhradní řešení jinou technologi,“ informovala Hanácké novinky mluvčí společnosti O2 Veronika Zachariášová.

Podle jejích slov se nepodařilo identifikovat všechny zákazníky, které povodeň postihla. „V rámci Vámi zaslané lokality se ukázalo, že jsme bohužel neidentifikovali všechny zákazníky, kterých se dlouhodobé následky povodní týkají. Za toto upozornění děkujeme. Všechny zákazníky v dané lokalitě jsme hned kontaktovali a domluvili s nimi řešení a další postup,“ potvrdila redakci.

Kdy se v obci pořadí obnovit pevné telefonní připojení, je zatím ještě neznámé.

Vlastimil Blaťák