V Přerově spontánně vznikl zvířecí hřbitov. Je jediný na Moravě, město se snaží založit i oficiální

Unikátní zvířecí hřbitov vznikl v Přerově podél hřbitovní zídky. Na místě jsou pochovány desítky domácích mazlíčků. Pohřebiště vzniklo před lety spontánně, město uvažuje o zřízení oficiálního pohřebiště.

V Olomouci sice funguje zvířecí krematorium, pohřebiště pro domácí mazlíčky ale nikoli – a žádné dokonce neexistuje ani na celé Moravě. V Čechách jsou zvířecí hřbitovy častější, podle mapových webových zdrojů jich existuje celkem devět.

Spontánně vzniklé pohřebiště v Přerově, které se nachází podél cesty vedle hřbitovní zdi, již existuje dlouhá léta. Nacházejí se na něm necelé tři desítky pečlivě udržovaných zvířecích hrobů. Město nyní uvažuje o zřízení oficiálního místa v rámci hřbitova, věc ale momentálně stojí podle magistrátní mluvčí Lenky Chalupové na legislativě.

Oficiální pohřebiště? Možná

Jediné na Moravě existující pohřebiště, kam je možné přijít zavzpomínat na své pejsky, kočičky, nebo králíky, tak dlouhá léta existuje pouze neoficiálně. Podle informací Hanáckých novinek existuje vize zřídit oficiální pietní místo přímo v rámci hřbitova. Sloužilo by výhradně menším domácím mazlíčkům.

Dosud ale nevzniklo, snahám brání podle mluvčí přerovského magistrátu složitá legislativa. Stále řešíme legislativu – je to komplikovanější, než se zdálo,“ uvedla pro Hanácké novinky Lenka Chalupová.

Město zvažovalo v minulosti pro zvířecí pohřebiště hned dvě lokality, jednu blízko útulku, druhou v dosud nevyužívané části městského hřbitova.

Co říká legislativa?

Vyhláška Ministerstva zemědělství z roku 2022 upřesnila veterinární a hygienické požadavky na ukládání uhynulých těl koňovitých a zvířat v zájmovém chovu, včetně požadavků na zvířecí hřbitovy.

Hřbitovy pro zvířata musí být především oplocené. „Možnost zahrabání zvířete na vlastním pozemku je pro mnohé chovatele citovou záležitostí, zejména pokud jde o šampióny nebo chovatelsky cenná zvířata. Vyhláška má stanovit jasná a splnitelná pravidla, která zajistí, aby nebylo ohroženo veřejné zdraví ani životní prostředí. Také uložit uhynulé zvíře na zvířecím hřbitově je pro mnohé lidi vhodným způsobem důstojného rozloučení se, ale i tam je nutno dodržovat přesná pravidla,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Hřbitovy pro zvířata také nesmí kontaminovat vodní zdroj a nesmí zasahovat do jeho ochranného pásma, vzdálenosti od chovu zvířat, vodního zdroje či nejbližší stavby a pozemku jsou stejné jako při ukládání koňovitých. Uhynulá těla na zvířecích hřbitovech musí být ošetřena nehašeným vápnem nebo jiným desinfekčním prostředkem a zasypána vrstvou zeminy ve výši nejméně 80 cm do úrovně terénu a dalšími 10 cm nad úrovní terénu. Na jedno místo může být uloženo pouze jedno tělo na tlecí dobu nejméně 5 let, pokud nejde o uhynulá zvířata jednoho chovatele zahrabaná současně.

Provozovatelé hřbitova pro zvířata musí vést záznamy, které obsahují druhy uhynulých zvířat, datum a místo jejich zahrabání, po dobu nejméně pěti let.

Vlastimil Blaťák