,Pořízení postřikovacího dronu podpořil Olomoucký kraj částkou skoro půl milionu korun, celková cena stroje činí necelý jeden milion korun.
Podle jeho slov starosty Litovle Viktora Kohouta je zakoupení tohoto přístroje dalším posunem ke zmírnění problémů s komáry.
,,Konečně máme nástroj, který můžeme použít na nezalesněné plochy, kde se komáři líhnou. A i když nás čeká ještě spousta práce a testování, tak očekáváme, že nás snad konečně zbaví velkých nepříjemných kalamit. Velký dík patří všem obcím, které v tomto drží pohromadě, protože komáři neznají katastrální hranice a přelétávají,“ uvedl starosta Střeně Jiří Nevima. Právě obec Střeň s komáry každoročně bojuje nejvíce.
Piloty, kteří musí projít školením, se stali zástupci města, obce Střeň a pracovníci Technických služeb města Litovel.
Co dokáže dron za milion
DJI Agras T50 představuje podle dostupných propagačních materiálů od výrobce vrchol technologického pokroku v zemědělském letectví. Kombinuje vysoký výkon, přesnost a pokročilé systémy například pro efektivní postřik a rozptyl hnojiv.
Je navržen tak, aby zvládal velké plochy s maximální efektivitou. Disponuje postřikovým systémem s kapacitou nádrže 20 litrů a šířkou záběru až 9 metrů. Díky průtoku až 7,2 litrů za minutu poskytuje mimořádně rychlé a rovnoměrné pokrytí i při práci na nerovném terénu. Díky vysoké nosnosti a inteligentnímu řízení je dron schopen zkrátit pracovní dobu a snížit spotřebu hnojiv.
Je vybaven pokročilými senzory, jako je přední a zadní fázový radar nebo binokulární vizuální systém. Tyto technologie zajišťují bezpečný provoz v blízkosti překážek a precizní navigaci na zemědělských polích. S přesností ±2 cm díky RTK modulu můžete efektivně plánovat trasy a optimalizovat postřik, což minimalizuje ztráty a zvyšuje produktivitu.
Vlastimil Blaťák