Výstava vznikla ve spolupráci s muzeem v Pardubicích. „Exponáty jsou přesně napůl, padesát je olomoukých a padesát pardubických. Na tuto výstavu ještě v budoucnu určitě navážeme pokračováním v pardubickém muzeu. V roce 2026 tam chceme více ukázat například příběhy puškařů,“ uvedl historik Karel Podolský během setkání s návštěvníky.
Východočeské muzeum v Pardubicích a Vlastivědné muzeum v Olomouci se mohou pochlubit rozsáhlými sbírkami palných zbraní, které budou k vidění na výstavách nyní v Olomouci a posléze právě v Pardubicích v průběhu let 2024 až 2026. Kurátoři při přípravě výstav vybrali na 100 zbraní, které buď „psaly historii“, nebo jsou něčím jedinečné, a přibližují je čtenářům krátkým vyprávěním o jejich vzniku, majitelích, cestě do muzejních sbírek a dalších unikátních charakteristikách těchto sbírkových předmětů. Výběr zbraní pro knihu zároveň mapuje vývoj palných zbraní.
Kdo je Karel Podolský
PhDr. Karel Podolský pracuje jako historik ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, kde se z pozice kurátora věnuje sbírkám novodobých dějin a militarií. V posledních letech se autorsky podílel na realizaci několika rozsáhlejších výstavních projektů a s nimi spojených publikačních výstupů. Současně působí na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Svou výukovou a odbornou činnost zaměřuje zejména na dějiny 20. století a dějiny vojenství.
K výstavě vyšla kniha, která měla být původně katalogem
Unikátní publikace, která u příležitosti výstavy vznikla, nabízí fotografie nejjemnějších detailů technických řešení i uměleckého ztvárnění palných zbraní za posledních téměř 400 let. Zaměřuje se v šesti celcích na zbraně doutnákové a kolečkové, křesadlové, perkusní, zadovky, opakovačky i samonabíjecí.
Vlastimil Blaťák