V mnohosti je bohatství, říká Kristina Machačíková, a chce se Zelenými do olomouckého zastupitelstva

Čerstvá spolupředsedkyně olomouckých Zelených Kristina Machačíková chce za dva roky uspět v komunálních volbách. „Ve městě se uvolnilo přibližně dvacet procent voličů, kteří nevědí, koho volit. Chceme jim dát alternativu ke všemu, co se pokazilo,“ říká.

Proč jste u Zelených?

Důvodem mojí cesty do politiky byla určitá frustrace. Nemohla jsem se dál dívat na politickou (ne)kulturu, a špatný pocit z ní mám už od raného mládí. Cítím, že je třeba aktivizovat občanskou společnost a něco s tím udělat. Také se mi nelíbí nespolupráce mezi jednotlivými stranami. Lidé se spolu často nebaví už jenom proto, že jsou z jiných stran. I moje poslední zážitky z jednání vypovídají o tom, že lidé, kteří jsou z jiného názorového spektra se prostě nechtějí domluvit a dojít ke kompromisu.

Zmínila jste občanskou společnost. Od určité doby je v určitých stranických kruzích módní její roli zlehčovat a upozaďovat…

Ano. Téma občanské společnosti je u nás dlouhodobě upozaďováno a ostrakizováno. Strany si samy sobě určují politická témata a lidi mají jen od toho, aby šli pokud možno s proudem a nemluvili jim do toho. Pak ale nemají zpětnou vazbu. Jsem tady v Olomouci členkou komise pro životní prostředí a denně vidím frustraci lidí. Všichni se například dokáží vymezit proti kácení stromů, ale je to jen určitá proklamace, bez dalšího. Už se nepídí po tom, proč se to děje, a nejsou ochotni nic udělat pro to, aby stromy káceny nebyly. Jsou deprivováni systémem. My jako Zelení chceme aktivizovat občanskou společnost, aby se lidé dokázali vyjádřit, přestože se nemusí vyjádřit podle našich přestav.

Co vám to přinese?

Nám jako straně? Asi nic. Ale to není podstatné. Bavme se o tom, co to přinese olomoucké společnosti. Pokud chceme, aby Olomouc prosperovala, musíme chtít, aby se o to každý z nás zasadil svou troškou.

Za dva roky chcete se Zelenými uspět v komunálních volbách. Co voličům nabídnete?

Ráda bych řekla, že například rozšíření kapacit školek, ale pojďme to zobecnit. V zásadě chceme nabídnout a přinést jiné paradigma. Nestavět do popředí megalomanské investiční projekty, jako třeba tramvaj do Slavonína na pole, ale lidi a jejich potřeby. Prorodinná politika je toho součástí.

Zelení se dnes profilují jako liberálové. Co to znamená v kontextu komunální politiky?

Samozřejmě může být trochu problém zařadit si liberalismus na místní úrovni, protože to slovo v sobě nese celosvětová filosofická témata. Čeho jsme vlastně nositeli? Toho, že i u nás ve straně existují různé názory a myšlenkové proudy, ale právě proto vzniká diskuse, která je potřebná. V mnohosti názorů mezi členstvem spatřuji bohatství, určitě se nechováme podle nějaké direktivy autoritativního předsedy, kterému se nesmí odporovat. A tuto kulturu bychom chtěli přenést i do města. Aby se lidé dokázali domluvit, aby chtěli diskutovat. Teď jde o to, jak přesvědčit 45 zastupitelů, aby se domluvit chtěli.

Jak to chcete udělat?

Můžeme vyměnit zastupitele. Za dva roky k tomu budeme mít všichni příležitost.

Mají Zelení předpoklady v Olomouci uspět?

Jsem přesvědčena, že více, než kdy jindy. Komunální politika v Olomouci je poměrně vyprázdněná. Pan primátor za ANO se už vidí v Praze, ProOlomouc ztrácí voliče, je otázka, jestli bude příště kandidovat spOLečně. ODS je oficiálně v opozici, ale ve skutečnosti často hlasuje s ANO, a nyní si zvolila na místní úrovni předsedu, který je v podstatě zárukou volební sebevraždy. Jinými slovy, na olomoucké politické scéně se uvolnilo dvacet, možná více procent voličů, a v roce 2026 zažijeme neobyčejné volby. Může se úplně překreslit místní politická mapa. Pro nás je to šance, jaká tu už dlouho nebyla. A proč nevyzkoušet zrovna Zelené, jako alternativu ke všemu, co tu bylo, a co se všechno pokazilo?

Kdybyste mohla ve městě teď hned změnit tři věci, které by to byly?

Těžká otázka. Půjdu spíš po tématech, než po nějakých třech malých konkrétnostech. Za prvé je to určitě městská hromadná doprava. Líbila se mi kampaň z posledních komunálek na lístek na tramvaj na krátkou jízdu za deset korun. Proč za deset? Já bych šla ještě dál a za určitých podmínek nabídla MHD zdarma. Bezplatná doprava skutečně může vyřešit problém s parkováním, s ucpanými ulicemi a neprůchozím centrem města. Druhým tématem bude to, co jsem zmínila už v první otázce. Chci probudit občanskou společnost, protože zadání témat politiky nesmí zůstat samotným politikům, to je absurdní. A nakonec to bude zelenější město. Chci říci, že pokud bude město zelené, budeme se mít všichni líp!

Zkuste mi to, prosím, vysvětlit.

Je to jednoduché. Ve vztahu k vlastnímu zdraví každý chápe, že například uvařit sobě a své rodině zdravé jídlo z čerstvé zeleniny, která je ovšem dražší než prefabrikáty, nebo jet na dovolenou v horách, se nakonec vyplatí. Efekt uvidíme možná až za mnoho let, ale víme, že se to vyplácí. Proč to tedy často nechápeme ve vztahu k veřejnému prostoru? Ano, říkám, že jestli budeme sázet stromy, rozšiřovat zeleň obecně, omezíme auta a budeme třídit odpad, budeme žít lépe a budeme i bohatší. Ekologická řešení jsou totiž v podstatě vždy i ekonomická.

Oč požádáte lidi?

Aby se zajímali. My především musíme vědět, co každý občan chce. Ale my to nevíme, protože politici se jich na to neptají. Požádám lidi, aby mi svá témata a svoje podněty psali do komentářů. I tehdy. Pokud chtějí něco jiného, než já.

Vlastimil Blaťák