Donald Trump se oženil s Ivankou Zelníčkovou z tehdejšího Gottwaldova v roce 1977. Komunistická Státní bezpečnost pak vedla vyšetřovací svazek jak na ni, tak na jejího manžela. Sledovací svazek, vedený od dubna 1978, měl název IVANA a StB v něm shromažďovala v něm informace jak o ní, tak o jejím manželovi Donaldu Trumpovi.
Co prý zajímalo Trumpa? Ženy, alkohol a jídlo
„Dle písemného záznamu Donald Trump navštívil město Gottwaldov s tím, že se zde setkal s rodinnými příslušníky své bývalé manželky. Příslušník StB, určený k operativnímu sledování Trumpa, ve svém záznamu popsal, že „sledovaná osoba“ má jako hlavní priority především zájem o peníze, ženy, dobrý alkohol a dobré jídlo,“ uvádí dnes Vladimír Hučín, který si Trumpův svazek mohl prostudovat.
Na základě těchto zjištění pak měl operativní příslušník po poradě se svými nadřízenými navrhnout Donalda Trumpa k získání ke spolupráci s StB. „V daném případě se jednalo o rozvědku (1.správa SNB). Na ten operativní záznam o Trumpovi jsem byl upozorněn právě tím příslušníkem StB, který se při pohovoru na Občanské komisi, kde jsem byl předsedou, hájil co vlastně vykonával, že nepracoval po linii vnitřního nepřítele a tak podobně,“ uvedl Hučín.
Ve služebním záznamu byly údajně popsány i další kompromitující okolnosti – vlastnosti Donalda Trumpa, které motivovaly pracovníky StB k tomu, aby byl jmenovaný získán ke spolupráci s rozvědkou.
Tajemná historie svazku.
Zmíněný svazek byl mezi jinými Hučínovi zabaven při domovní prohlídce v roce 2001. „Dne 7.března 2001 ráno po mém zatčení proběhla v mém bytě domovní prohlídka, která trvala nepřetržitě celou noc a byla ukončena až 8.března. Při této prohlídce byly mimo jiné zabaveny stovky listinných dokumentů jako např. seznamy členů Lidových milicí, členů PS-VB, SČSP, materiály o operativních aktivitách StB, různé kádrové dotazníky a i další písemnosti, které jsem zachránil před zničením Státní bezpečností,“ říká dnes Vladimír Hučín.
Zmíněná domovní prohlídka v trvalém bydlišti byla podle něj tehdy provedena tak, že nebylo možno kontrolovat co policisté vlastně zabavují. „Při prohlídce totiž měli silnou početní převahu a tak se rozptýlili do různých částí bytu, zatímco já byl po celou dobu držen v poutech dvěma zakuklenými policisty se samopaly. Jenže já těch písemností měl tolik, že jsem ještě ani zdaleka nestačil všechno přečíst a tak jsem ani neměl úplný přehled kde co je a co všechno zabavují,“ říká.
Právě při této domovní prohlídce byly podle Hučína zabaveny i služební záznamy příslušníka StB, který byl spolu s dalšími před listopadem 1989 úkolován na sledování občana USA Donalda Trumpa. „Ten pro mě tehdy byl neznámou osobou,“ tvrdí Hučín.
Jméno příslušníka StB, který záznam o Donaldu Trumpovi i návrh ke spolupráci s rozvědkou v Gottwaldově provedl, nehodlá prozradit. „Tento byl mnou po listopadu 1989 získán ke spolupráci jako osoba jednající ve prospěch BIS a já jako někdejší důstojník BIS jsem jeho identitu odmítl prozradit svým tehdejším nadřízeným. Za tento můj postoj jsem byl mimo jiné obviněn z neuposlechnutí rozkazu. Tohoto obvinění, stejně jako i dalších vykonstruovaných trestných činů, jsem by Ústavním soudem ČR nakonec zproštěn,“ říká dnes Vladimír Hučín.
Vlastimil Blaťák