Na Šternbersku a Uničovsku bude k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutný souhlas Ministerstva obrany

Vláda ve středu 20. listopadu 2024 schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW nejsou drobnými stavbami dle stavebního zákona. Nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2025.

Smyslem je, aby se v územích uvedených v nařízení vlády z důvodu zajištění obranyschopnosti země neuplatnil pro tento druh staveb režim drobných staveb dle nového stavebního zákona a bylo nadále vyžadováno závazné stanovisko Ministerstva obrany.

V šesti lokalitách České republiky bude k instalaci malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně domácích fotovoltaických elektráren, potřeba získat povolení příslušného stavebního úřadu. Na daných územích bude Ministerstvo obrany v souladu s § 36 stavebního zákona vydávat závazné stanovisko pro účely povolení záměru, ve kterém může zhodnotit dopad na zajišťování obrany státu.

Důvodem je, že se zde nachází objekty s technologiemi, jejichž funkčnost může být v důsledku staveb obnovitelných zdrojů energie s instalovaným výkonem 50 kW i nižším ohrožena. Jedná se o speciální zařízení důležitá pro obranu státu, která využívají anténní systémy pro realizaci radiokomunikačního provozu a monitoringu rádiového spektra.

Nařízení vlády obsahuje již historicky existující vymezená území, v nichž jsou zejména volnou výstavbou fotovoltaických elektráren ohrožena zařízení sloužící k zajišťování obrany státu. Konkrétně se jedná o dvě místa ve Středočeském kraji, a to v obcích Horoměřice a Vestec. Další je v Trnovanech u Litoměřic, v Újezdu u Uničova na Olomoucku, v Božicích na Znojemsku a v okolí Kraví hory v Moravskoslezském kraji. V jednotlivých lokalitách jsou nařízením vlády stanovena ochranná pásma kolem důležitých radiokomunikačních zařízení v rozsahu od 500 metrů do 10 kilometrů.

Každou výstavbu (instalaci) ve vymezených územích je Ministerstvo obrany připraveno posuzovat individuálně a snažit se v aktivní komunikaci se stavebníkem najít ad hoc řešení umožňující realizaci. Ta může spočívat například v realizaci s jinou doporučenou komponentou či v technologické úpravě záměru.

Vlastimil Blaťák