Koleje Šmeralky se přejmenují na Jařabky. Olomouc uctí prvního polistopadového rektora UP

Vysokoškolské koleje pojmenované po jednom ze zakladatelů Komunistické strany Československa Bohumíru Šmeralovi dostanou 16. listopadu nové jméno. Od nynějška budou studenti bydlet na „Jařabkách“. Amerikanista a profesor anglické literatury Josef Jařab, který zemřel loni v květnu ve věku 86 let

Jméno prvního porevolučního rektora Palackého Univerzity dostanou v sobotu univerzitní koleje, které se i pětatřicet let po listopadové revoluci dosud nazývaly Šmeralovy. Amerikanista a profesor anglické literatury Josef Jařab, který zemřel loni v květnu ve věku 86 let, byl ikonou revoluce v Olomouci. Hned první den se přidal na stranu studentů, a právě studenti jej zvolili rektorem do čela moderní a demokratické univerzity jako prvního v zemi. Zasloužil se o to, že z velitelství sovětské okupační armády se stala budova pedagogické fakulty, nebo o rozvoj zahraničních vztahů směrem na západ. Pod jeho vedením byla Univerzita Palackého první, která udělila čestný doktorát Václavu Havlovi.

Pietní vzpomínka proběhne před někdejším sídlem KSČ

Univerzita Palackého si připomene letošní výročí 35 let od sametové revoluce hned několika akcemi, podílí se na nich i členové tehdejšího studentského stávkového výboru a část programu proběhne také ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc.

V prostorách filozofické fakulty v Křížkovského ulici budou už v průběhu celého týdne před svátkem 17. listopadu rozmístěny panely s fotografiemi a informacemi o průběhu sametové revoluce 1989 na UP.

Na nedělní odpoledne je v aule fakulty plánováno slavnostní uvedení knihy Můj přítel Josef Jařab, v níž přátelé prvního porevolučního rektora UP vzpomínají na tuto jedinečnou osobnost. Připraveno je také promítání dokumentů zachycujících události roku 1989 v Olomouci.

V podvečer si zejména rodiny s dětmi mohou užít lampionový průvod, který půjde za doprovodu Vojenské hudby Olomouc z náměstí Republiky k budově Právnické fakulty UP. Přesně v 17 hodin a 11 minut pak začne pietní vzpomínka u památníku bojovníků za svobodu a demokracii před právnickou fakultou, někdejším sídlem komunistické strany. Jednu z nejvýraznějších olomouckých postav listopadové revoluce i porevolučního dění Josefa Jařaba si univerzita připomene také o den dříve odhalením plastiky s jeho podobiznou od olomouckého výtvarníka Radomíra Surmy.

Sochař Surma vytvořil dvě pamětní desky, jednu pro náplavku, druhou pro UP

Josefu Jařabovi bude také bude odhalena jeho pamětní deska na náplavce, tedy na nábřeží Josefa Jařaba a poté stejná deska i na rektorátě Univerzity Palackého. Dvě totožné bronzové desky se liší pouze odstínem patiny.

„Do interiéru se více hodí hnědý tón. Já jsem použil moderní zlatohnědou. Patina pro venkovní instalaci je přizpůsobená náplavce a žulovému podkladu,“ vysvětlil autor, sochař Radomír Surma.

Vznik pamětních desek iniciovali přátelé Josefa Jařaba, ale především rodina v čele se synem Davidem. Jařabův portrét se dívá pozorovateli přímo do očí. „Chtěl jsem, aby se díval lidem do svědomí. Snažil jsem se zachytit jeho osobitost, vážnost a empatii, což byly jeho charakteristické vlastnosti,“ řekl Surma. Vycházel z asi dvou stovek fotografií, ve finální fázi asi z osmi. „Hodně mi pomohl svými snímky z devadesátých let Luděk Peřina,“ vyzdvihnul Surma.

Bronzové pamětní desky váží zhruba 25 kilogramů a jejich formát je 80 na 56 centimetrů. Je to stejná velikost jakou má pamětní deska prvního rektora univerzity J. L. Fischera, která je na schodišti rektorátu na protější straně. Vytvořil ji Rudolf Chorý a nainstalovat ji nechal právě rektor Jařab.

Vlastimil Blaťák