Kauza lampy: Advokát města u soudu otevřeně lže, říká architekt Jan Šépka

Před týdnem padlo u Vrchního soudu v Olomouci rozhodnutí ve věci lamp na Horním náměstí. Ty byly přesně před deseti lety nečekaně vyměněny během víkendové „guerillové“ akce. Architekt Jan Šépka se jen den poté rozepsal na facebooku o svém zklamání z vystoupení městského advokáta u soudu. „Byl jsem překvapen, kolik nepravdivých informací vytahuje městský právník,“ uvedl Jan Šépka.

Ve svém příspěvku dále říká, že tehdejší výměnou navíc ani nedošlo ke zvýšení světelnosti náměstí. “Do dnešního dne nebylo město schopné vysvětlit, proč byly z náměstí lampy odstraněny a následně sešrotovány,“ napsal architekt. Rozhovor s ním jsme realizovali telefonicky krátce po skončení soudního jednání.
Ve svém příspěvku na facebooku jste se vymezil vůči údajným lžím městského advokáta. Píšete, že lhal.
Působil na mě velmi nepřesvědčivě a většina argumentů, které padaly u soudu, byla naprosto nepravdivých.
V čem konkrétně?
Například tím, že před soudem tvrdil, že město se mnou před deseti lety chtělo komunikovat, a já jsem údajně nechtěl. To je ale absurdní, bylo to totiž přesně opačně. Dožadoval jsem se komunikace, snažil jsem se sdělit, že může dojít k poškození autorského díla, ale tehdejší primátor pan Major odmítal jakoukoli komunikaci. To je první nepravda, které se pak Konečný před soudem dopustil.
A druhá?
Není jen druhá, ale i třetí a čtvrtá. Město především dodnes neprokázalo, proč lampy Thorn, takzvané sirky,vůbec odstranilo. Pan Konečný před soudem tvrdil, ž byly v tak špatném stavu, že to mohlo někoho zabít, že museli rychle zasáhnout, protože hrozilo nebezpečí života. To jsou přece absolutní nesmysly, otevřené lži. My máme doloženo a u soudu jsme dokládali svědkem i fotografiemi, že lampám vůbec nic nebylo. Ani jedna nebyla zkorodovaná, nebylo jim vůbec nic. Pan Konečný si k tomu navrhl dva svědky, někdejšího ředitele Technických služeb a pana Majora. Soud je ale jako svědky vůbec nepřipustil, protože dokazování samozřejmě probíhalo u prvního stupně.
Podle toho, co jsem četl, dnes město argumentuje tím, že vyměnilo typovou lampu za jinou typovou lampu, a že k tomu mělo dobroznání památkářů.

Ano, a je to další nepravda. Petr Konečný u soudu argumentuje za město vyjádřením paní Kauerové z odboru památkové péče olomouckého magistrátu. To její vyjádření je napsáno velmi kulišácky, kdy při řešení Dolního náměstí mělo dojít k instalaci lamp v tzv. krčku mezi Horním a Dolním náměstím stejným typem lamp jako je na Horním náměstí. I v tomto případu se tedy argumentuje nepravdivě. Naopak Národní památkový ústav upozorňoval na to, pokud se na náměstí instalují lampy Urbanstar, že dojde k poškození autorského díla.

Samozřejmě řešíme i svítivost. Jaké je srovnání tehdejších Thornů a dnešních Philipsů?
Martin Major měl před tehdejšími volbami heslo „Rozsvítíme město“ a den po výměně vyvěsil plakáty „Rozsvítil jsem Horní náměstí“. Jenže nerozsvítil. Nikdo z města si nenechal udělat žádné měření. Na rozdíl od města, jsem nechal specialisty měření zrealizovat. Měření se provedlo se ve stejných bodech, na kterých jsme měřili u předchozích lamp. Z měření mám samozřejmě i protokol, který jsme předávali soudu a výsledky jsou zcela shodné.
Cítím z vašeho hlasu určité zklamání.
Z celých deseti let. Jistě. Na způsobu argumentace města u soudu je pozoruhodných víc věcí. Kromě toho, že se dnes ze strany města hledá opodstatnění k výměně lamp, je to například i to, že od pana Konečného vždy dojde nějaký elaborát pouhý jediný den před soudním jednáním. Soud ale vrátil jednání k první instanci, takže spor není u konce.
Vlastimil Blaťák