A jak se za těch 30 let změnila situace v oblasti sociálních služeb a bezbariérovosti? „Většina klientů a zaměstnanců Spolku vnímá těch posledních 30 let jako velkou změnu k lepšímu. Dříve byly osoby s tělesným handicapem odkázány na ústavy a na jejich důstojný život nebyl brán velký zřetel. Proto se v roce 1994 několik vozíčkářů rozhodlo založit náš Spolek a Trend vozíčkářů se tak stal jedním z prvních poskytovatelů sociálních služeb v naší zemi. Zajištěním komplexních sociálních služeb se snažíme o to, aby naši klienti mohli zůstat ve svém přirozeném domácím prostředí a předcházíme jejich umístění do ústavní péče,“ prozradil ředitel Spolku Tomáš Zrnka.
Benefiční koncerty proběhly již v září, díky vybraným penězům se již podařilo pořídit dva speciální automobily
„Také odstraňování bariér v našem městě zaznamenalo pozitivní změnu a náš Spolek ke zkvalitňování této situace velkou měrou přispívá. Stále je však co zlepšovat a je nutné, aby na osoby s handicapem a jejich potřeby bral ohled nejen státní sektor, ale i soukromí provozovatelé,“ doplnil Zrnka.
Výtěžek sbírky Zasukované tkaničky tak napomáhá k dofinancování poskytovaných služeb, především služby osobní asistence, a například i k nákupu nových kompenzačních pomůcek. „Díky vybraným financím z minulých ročníků se nám podařilo dofinancovat pořízení dvou speciálních automobilů. Ty slouží k převozu našich klientů a terénních sociálních pracovníků. Moc tímto Olomoučanům děkujeme za jejich letitou podporu a prosíme, aby opět přispěli našim dobrovolníkům do kasiček nějakou částkou. Financí v sociálních službách není nikdy na zbyt a každá koruna putuje na dobrou věc,“ uzavřel PR manažer a fundraiser Spolku Milan Papežík.
Benefiční koncerty k podzimní etapě sbírky proběhly již v září jako součást Olomoucké pouti a na podporu olomouckých vozíčkářů vystoupili například rapper Raego, zpěvačka Alžběta Kolečkářová, zpěvačka Adéla Zouharová nebo Libor Líčko Navrátil se Zpívánkami strýčka Líčka.
Milan Papežík