Začínají řádit chřipky. Ministerstvo reaguje, nemocnice žádají o posouzení zdravotního stavu před návštěvou

Začátek října s sebou nese vyšší výskyt respiračních onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví tak ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce, některé nemonice už omezují návštěvy.

S přicházející sezonou podzimních respiračních onemocnění obnovilo ministerstvo ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky vydávání denních reportů ke covidu-19 a také k chřipce na území České republiky.

Epidemiologická situace je před nastávající sezónou respiračních onemocnění zatím standardní a očkovacích látek je dostatek

V následujících týdnech lze očekávat typický nárůst počtu případů pozorovaný vždy na podzim a s tím související nárůst počtu hospitalizovaných. ​Denní průměr evidovaných případů covid-19 se aktuálně pohybuje okolo 1 000 případů.

“Rád bych při této příležitosti zdůraznil, že prevence v podobě očkování je nejdůležitějším nástrojem proti závažnému průběhu onemocnění covid-19 a chřipky. Očkování proti chřipce patří k nejúčinnějším opatřením, která snižují dopady tohoto onemocnění. Nejvhodnější doba pro očkování proti covid-19 i chřipce je od září do listopadu, proto prosím neváhejte a nechte se očkovat,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Očkování je doporučeno zejména osobám se zvýšeným rizikem závažného průběhu nebo se zvýšeným rizikem hospitalizace, mezi které patří osoby nad 60 let, osoby s chronickými onemocněními a pracovníci ve zdravotních a sociálních službách.

„Pro letošní sezónu jsou k dispozici očkovací látky proti covid-19 (varianty JN.1) i chřipce. Proti covidu-19 je k dispozici 700 tisíc dávek, proti chřipce 900 tisíc dávek. Očkovat se můžete jak u praktických lékařů, tak v očkovacích centrech zdravotnických zařízení,“ uvedla hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

V letošním roce bylo hlášeno také 31 809 případů pertuse, nejvíce ve věkové skupině 15-19 let. Ministerstvo zdravotnictví nadále sleduje setrvalý stav, avšak s ohledem na cirkulaci původce nákazy v populaci lze očekávat v následujících měsících nárůst případů. V letošním roce bylo proti černému kašli naočkováno téměř 200 tisíc občanů starších 19 let, což je více než osminásobný nárůst oproti roku 2023.

„Očkovací látky jsou k dispozici v dostatečném množství, a proto bych chtěla vyzvat veřejnost i k tomuto očkování, zejména rodiče, aby nechali očkovat své děti v rámci pravidelného očkování i přeočkování ve vyšším věku. Doporučujeme také očkování těhotných a osob v úzkém kontaktu s malými, dosud neočkovanými dětmi,“ uzavřela Barbora Macková.

Nemocnice žádají o posouzení zdravotního stavu před návštěvou

„Z důvodu aktuální epidemiologické situace upozorňujeme návštěvy pacientů hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Olomouc na riziko případného přenosu nákazy respiračním onemocněním. Žádáme o pečlivé posouzení vašeho zdravotního stavu před samotnou návštěvou,“ uvedla na svém webu Fakultní nemocnice v Olomouci.

Návštěvu by měly odložit všechny osoby i s mírnými příznaky respiračního onemocnění (rýma, kašel, zvýšená teplota) a osoby, které jsou v blízkém kontaktu (například v domácnosti) s osobami s akutně probíhajícím respiračním onemocněním.  V nezbytných případech po dohodě s ošetřujícím lékaře je možno návštěvu uskutečnit za podmínky použití vlastní ochrany dýchací cest (respirátor, ústenka).

Vlastimil Blaťák