Tlaková níže Boris nadále přináší na naše území vydatný a trvalý déšť a zejména do jihovýchodní poloviny území a do oblastí na severu a severovýchodě extrémní srážkové úhrny. Vliv tlakové níže bude trvat minimálně do neděle.
Déšť přitom bude s proměnlivou intenzitou nadále pokračovat. Během dneška soboty naprší v jihovýchodní polovině území a na horách na severu a severovýchodě 30 až 80 mm, lokálně kolem 100 mm, v Moravskoslezském kraji i kolem 150 mm a v Jeseníkách i kolem 200 mm. V neděli pak bude intenzita srážek většinou slabší, srážkové pásmo se bude přesouvat mírně k západu.
„V důsledku pokračujících, místy i extrémních, srážek očekáváme další vzestupy hladin vodních toků, které budou v některých povodích i velmi výrazné. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího povodňového stupně a případně i padesátiletých průtoků předpokládáme během soboty a neděle na tocích, které odvodňují Jeseníky,“ sdělili meteorologové.
Co čeká Olomouc: Morava na pět metrů, hrozí zatopení sklepů
Na úrovni padesátileté vody by se měla udržet v Olomouci hladina Moravy, kterou ovlivňují vydatné deště nejen na území města, ale především v Jeseníkách. Pokud se tato prognóza naplní, dosáhne říční tok úrovně roku 2006. Tu protipovodňová ochrana města podle radničního webu unese, rozlití vody do krajiny podle něj hrozí v tuto chvíli pouze v Chomoutově.
Nejvíce zasaženou oblastí bude podle momentálních prognóz městská část Chomoutov, kam bude v nejbližších hodinách směřovat protipovodňová ochrana, včetně pytlů s pískem. Obyvatelé Chomoutova by se měli zaměřit především na ochranu majetku v podzemních prostorech domů a zvážit i přeparkování vozidel. Totéž se týká i zahrádkářské oblasti nad Černovírem. Riziko zatopení sklepů a suterénů však hrozí ve všech městských částech. „Nikdo nemáme křišťálovou kouli, takže jde samozřejmě pouze o prognózy, které budeme postupně zpřesňovat okamžitě, jakmile budeme vědět víc. Rozhodující bude sobota, kdy má spadnout nejvíce srážek. V sobotu ráno znovu zasedne protipovodňová komise a opět budeme o výsledku jednání veřejnost informovat,“ ujistil primátor Olomouce Miroslav Žbánek.
Podle odborníků by třetí stupeň povodňové aktivity neměl v Olomouci představovat významné riziko, pouze může docházet k lokálnímu zaplavování níže položených sklepů či suterénních prostor. „Podle aktuálního modelu by mělo v Olomouci dojít ke kulminaci na úrovni vodní hladiny asi pět metrů v profilu Nové Sady, což by díky aktuální úrovni protipovodňových opatření v Olomouci mělo město snad zvládnout bez vážných dopadů. Upozorňujeme však, že se situace může průběžně měnit, rozhodne, až jaký úhrn srážek naprší do sobotního rána,“ říká primátor Miroslav Žbánek.
VYKLÍZÍ SE NÁPLAVKA, OČEKÁVÁ SE I SILNÝ VÍTR
V prostoru olomoucké náplavky probíhá demontáž mobiliáře a chystá se její uzavření. Pracovníci odboru ochrany společně s technickými službami a kolegy z odboru dopravy jsou v pohotovosti a sledují další kritická místa jako třeba myší díru v městské části Bělidla a níže položené cyklostezky.
Očekává se silný severní až severozápadní vítr s nárazy 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách na severu a severovýchodě území kolem 30 m/s (kolem 110 km/h). Je možné poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě.
Situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále monitoruje havarijní služba odboru ochrany magistrátu města Olomouce. Situace bude průběžně upřesňována.
Aktuální i očekávaný vývoj situace v Olomouci sledujte na webu a sociálních sítích města. Bližší informace o situaci na vodních tocích najdete na webu Povodí Moravy, vývoj počasí můžete sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Od pátečních 14 hodin je k dispozici rovněž bezplatná povodňová infolinka. Na telefonním čísle 800 606 800 můžete každý den, včetně víkendu, od 7 do 21 hodin získat veškeré důležité informace.
Vlastimil Blaťák