„Chceme řešit v propojení několik výzev současnosti: moderní technologie, praktické, technické a neformální vzdělávání a potřeby pracovního trhu. Proto jsme společně s našimi partnery připravili konferenci, která nejenže přivede k jednomu stolu důležité aktéry v těchto oblastech, ale zároveň jim ukáže existující možnosti. Jednou z nich je například platforma naší laboratoře budoucnosti s názvem UP_LAB,“ říká Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.
Na konferenci se svými příspěvky vystoupí zástupci zaměstnavatelů, středních škol, Národního pedagogického institutu, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Pevnosti poznání a dalších institucí. Cílovou skupinou jsou zejména ředitelé škol, kariéroví poradci, učitelé či reprezentanti nadnárodních i lokálních firem.
Druhým pilířem konference, která nese název Dynamika a potenciál moderních technologií v kontextu technického vzdělávání a zaměstnání, budou popularizační přednášky a interaktivní prezentace cílené především na studenty středních škol, jejich pedagogy a širší veřejnost.
„Popularizační přednášky jsou zaměřeny na předávání zajímavých informací a rozšíření obzoru především pro žáky středních škol a jejich pedagogy a povedou je zástupci úspěšných firem či výzkumných center. Zaměří se zejména na aktuální témata, jako jsou virtuální prototypování, plná digitalizace výroby, konverzační umělá inteligence, technické simulace či vývoj citlivých nanosenzorů,“ doplňuje Richard Koubek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Akci Dynamika a potenciál moderních technologií v kontextu technického vzdělávání a zaměstnání pořádá v úterý 1. října Pevnost poznání – Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty UP ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Českým optickým klastrem. Program konference naleznete zde, program popularizačních přednášek pro veřejnost zde.
Egon Havrlant