Černý rybíz je vitamínová bomba, nejlépe působí v bylinných kombinacích. Vyzkoušejte ho!

Zázračný černý rybíz pochází ze severní Evropy a Asie. V Rusku byl pěstován již v jedenáctém století, zejména v klášterních zahradách, ale také ve městech a osadách. Předpokládá se, že pěstování v Evropě začalo koncem 17. století. Především plody jsou vitamínovou bombou, v posledních letech se ale výzkum soustředí především na pupeny.

Černý rybíz je beztrnný keř, jehož cenné vlastnosti jsou známy již od sv. Hildegardy ze dvanáctého století, pro příznivé působení na lidský organismus byl tradičně využíván odvar z listů, kůry nebo kořenů. „V posledních letech se díky své vysoké účinnosti stále v širší míře používají také pupeny. Dosud byla vydána celá řada vědeckých pojednání a studií o výjimečných vlastnostech této plodiny. Listové a pupenové části obsahují silice, třísloviny, vitamíny, flavonoidy, pektiny a fytoncidy,“ říká gemmoterapeutka Jarmila Podhorná.

Černý rybíz je jedinečný zdroj vitaminu C, pomáhá i svalům a kloubům

Plody černého rybízu jsou považovány za vitamínovou bombu, zejména pro vysoký obsah vitaminu C. Během druhé světové války, kdy bylo obtížné získat většinu běžného ovoce, především citrosových plodů, bohatých na vitamín C, podpořila vláda Velké Británie pěstování černého rybízu a ten se brzy stal významným zdrojem tohoto vitamínu. Od roku 1942 byl pak sirup z černého rybízu distribuován zdarma dětem mladším dvou let.

Z černého rybízu se využívají listy, plody a v posledních letech hlavně pupeny. „Cenné je jeho působení v bylinných kombinacích, kde posiluje účinky jiných rostlin směsi,“ vysvětluje Jarmila Podhorná, jak znásobit příznivé účinky byliny.

Černý rybíz podáváme při potřebě vytvoření kortizonového efektu, např. při snížené funkci nadledvinek nebo při těžkých formách zánětů. Je i dobrým antialergikem použitelným při senné rýmě, ekzému a astmatu. Zvláště vhodná je kombinace s pupeny šípkové růže a kaliny. Černý rybíz v této formě patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva vůbec. Mimořádně dobré výsledky přináší například při léčbě adenomu (hypertrofie) prostaty starších mužů, a to buď sólově, nebo v kombinaci s pupeny sekvoje. Společně s pupeny ostružiníku a maliníku léčí vaječníkové cysty, v kombinaci s pupeny borovice sosny příznivě ovlivňuje stařeckou artrózu. Působí též jako dobré obecné stimulans v rekonvalescenci po infekčních chorobách nejrůznějšího druhu. Zvyšuje odolnost proti chladu, má výraznou protiotokovou aktivitu, snižuje extrémně výrazným způsobem počet zánětlivých buněk. Celkově jde o přípravek, který nachází široké uplatnění v léčbě chorob alergických, revmatických a plicních, ale též v dermatologii a otorhinolarynologii, tedy v praxi lékaře kožního, ušního, nosního a krčního zaměření.

Vlastimil Blaťák