„Rozhodnutí o zákazu vstupu je vydáno s platností na tři měsíce. Snahou všech zúčastněných však bude, aby se nebezpečná situace vyřešila co nejdříve. Jakmile bude oblast bezpečná, dojde ke zrušení zákazu vstupu a o této skutečnosti budeme veřejnost bezodkladně informovat,“ uvedl místostarosta Uničova Aleš Langer.
Nebezpečná situace panuje na hranici pozemků ve vlastnictví města Uničova a Lesů České republiky. Město i státní podnik proto na jejím řešení úzce spolupracují. Kolem cest bude pokáceno zhruba 400 nebezpečných stromů, polovina na pozemcích Uničova a polovina na pozemcích ve správě Lesů České republiky. Na stavu dřevin se z části podepsala kůrovcová kalamita minulých let a z části jde o zhruba 150leté smrčinové porosty, u kterých v důsledku extrémního počasí posledních týdnů, například po vydatných deštích nebo silném větru, hrozí pád. „Největší nebezpečí panuje v soutěsce potoka Huntavy, kudy vedou obě značené turistické trasy. Chtěl bych proto apelovat na návštěvníky, aby zákaz vstupu respektovali a do těchto míst v zájmu vlastní bezpečnosti nevstupovali,“ dodal místostarosta Uničova Aleš Langer.
„Budeme postupovat šetrně. Zpracujeme jednotlivé stromy, které ani neodvětvíme. Zůstanou včetně pahýlů na místě. Podpoříme tak biodiverzitu. Přednostně vytěžíme poškozené stromy v bezprostřední blízkosti turistických cest,“ řekl Pavel Koždoň, lesní správce z Janovic z Lesů ČR. Podle něj nebude třeba ani následné zalesňování. Už dnes totiž podrůstají mateřské kmeny přirozeně obnovené semenáčky buků, smrků, jedlí a dalších dřevin.
„Domluvili jsme, že z části kácených stromů zůstanou několikametrová torza, která jsou vhodným prostředím pro řadu druhů hmyzu a hub. Prosvětlení lesa pomůže třeba jedli bělokoré, návštěvníci budou moci pozorovat, jak odrůstá z přirozeného zmlazení,“ konstatoval Pavel Jurka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Je třeba připomenout, že celá oblast je národní přírodní rezervací. To znamená, že v těchto místech je obecně dovolen pohyb výhradně na značených cestách. Vstupovat mimo stezky a procházet lesem je zakázáno.
Přístup k Rešovským vodopádům z jižní strany – od Fialova mlýna – zůstává zachován. Lidé tak mohou i nadále navštěvovat alespoň poslední a nejatraktivnější část vodní kaskády, 10metrový vodopád. K ní se dostanou značenými trasami z Rešova či z Valšovského Dolu.
Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády chrání hluboké údolí se skalními soutěskami, vodopády, tůněmi a peřejemi. V lese se na prudkých svazích daří jedli bělokoré, zajímavá jsou mechová společenstva stinných skal, vlhkých balvanů a padlých kmenů. Samotné vodopády tvoří asi 200 metrů dlouhá a zhruba 10 metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů. Potok Huntava zde postupně padá z několika stupňů, z nichž ten poslední a nejvyšší měří okolo 10 metrů. Chráněné území má rozlohu 77 hektarů.
Tisková zpráva