Výčet pozotovních účinků třezalky na lidské zdraví je zdánlivě nekonečný. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, léčí plíce, hlavně v kombinaci s pelyňkem černobýlem, pomáhá i slinivce břišní, pokud nejsou příliš poškozena též játra. Své uplatnění najde i v ledvinových protizánětlivých směsích. Působí také jako mírné kardiotinikum, které je zcela netoxické. Pomáhá při těžkých, srdce ohrožujících chřipkách s arytmiemi a fibrilacemi. Uplatňuje se při úzkostech, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panickém syndromu a lehčích depresích. Je vhodná při rehabilitaci po mozkových příhodách, a to kombinovaně pitnou kúrou, pomocí obkladů a masáží třezalkovým olejem. Třezalka, aplikována dlouhodobě a nepřerušovaně, je základní bylinnou léčby sklerózy multiplex. Zevně je vhodná k léčení ran, pomáhá při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá také v boji proti otylosti.
Sbírá se ráno, když sejde rosa
Velice účinné je také gemmoterapeutikum z třezalky. „Obvyklou lékovou formou je nálev podávaný v menších dávkách, obyčejně po 125 ml, dva až čtyři krát denně. Nejúčinnější formou je tinktura. Macerací květů v kvalitním nebo slunečnicovém oleji získáme hodnotný masážní, hojivý, jasně červený olej na vnější použití. Třezalka nám může pomoci při problémech s pohybovým ústrojím a páteří. Jednak vnitřním užíváním působí protizánětlivě a též tlumí bolestivé stavy. Jednoduchý a účinný prostředek na zklidnění těchto problémů je vyzkoušené použití třezalkového oleje,“ říká gemmoterapeutka Jarmila Podhorná.
Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná po rozkvětu hned ráno, když sejde rosa. Nejsme-li si při sběru jisti, zda sbíráme opravdu třezalku tečkovanou, vězme, že musíme jednoznačně sbírat jen byliny s oblou lodyhou, jakoby elipsovitou, nikoliv byliny s lodyhou čtyřhrannou, které vykazují menší množství léčivých látek a sníženou účinnost.
Vlastimil Blaťák