„Podpis memoranda je důležitým krokem k tomu, aby se velkolosinská papírna konečně dostala na seznam památek UNESCO, kam podle mě bezpochyby patří. Už dnes jde totiž o jeden z nejdůležitějších turistických cílů v Olomouckém kraji a má i mezinárodní význam,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.
Kromě našeho kraje připojili k memorandu svůj podpis také zástupci Šumperka, Svazku obcí údolí Desné, obce Velké Losiny, Ruční papírny Velké Losiny, MAS Šumperský venkov, dále Univerzita Palackého v Olomouci a Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Všichni teď budou společně pracovat na tom, aby se velkolosinská papírna, ale i další historické papírny v Polsku, Německu, Itálii a Španělsku co nejdříve dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO.
„Velkolosinská papírna se o zápis do seznamu UNESCO pokoušela už v minulosti a já věřím, že tentokrát bude úspěšná. Její význam z historického hlediska narůstá, tentokrát má navíc za sebou i řadu zahraničních partnerů a mezinárodní podporu,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.
Lídrem ve snaze o zapsání historických papíren na seznam UNESCO jsou Poláci. Jejich Muzeum papírnictví Duszniky Zdroj také poskytlo experty, kteří po historických papírnách v Evropě pátrali, a to i v nejzapadlejších koutech starého kontinentu. Nakonec to byli právě oni, kdo vypracoval seznam papíren, které si zápis do UNESCO nejvíce zaslouží.
Memorandum navrhuje společný zápis na seznam UNESCO těchto papíren
– Ruční papírna Velké Losiny (Česká republika)
– Muzeum papírnictví Duszniky Zdroj (Polsko)
– Papírna Homburg (Německo)
– Papírna Zwonitz (Německo)
– Papírna Pietrabuona (Itálie)
– Papírna Capellades (Španělsko)
Alena Minxová