Klíšťata řádí a užívají si skvělou sezónu. Hygienici varují před jejich aktuálním výskytem

Počasí přeje klíšťatům, hygienické stanice hlásí vyšší riziko. Klíšťata ze sběrných hygienici míst pravidelně testují a výsledky z posledních dnů předpovídají středně velké riziko nakaženosti, především Lymskou boreliózou.

Klíště obecné přenáší v našich podmínkách zejména dvě závažná onemocnění lidí, klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Zhruba 9 % klíšťat vykazuje pozitivitu na přítomnost borelií, původců lymeské borreliózy. Pozitivita klíšťat na přítomnost viru klíšťové encefalitidy je mnohem nižší, obvykle bývá do 1 % a to v přírodních ohniscích. Výskyt onemocnění u lidí je závislý na množství klíšťat, na období jejich aktivity (většinou od března do října) a hlavně na aktivitě lidí v místech silnějšího výskytu klíšťat v době jejich vysoké aktivity.

Klíšťová encefalitida (KE) je infekční onemocnění virového původu s přírodní ohniskovostí. Cílená antivirová léčba neexistuje, aplikuje se jen léčba symptomatická (léky proti bolesti, zvracení, na snížení horečky). Nedílnou součástí léčby je klid na lůžku, eliminace stresu, ostrého denní světla a rehabilitace. Závažnost průběhu tohoto onemocnění závisí na fyzickém stavu pacienta, zejména na stavu jeho imunitního systému. Toto onemocnění je provázeno často závažným klinickým průběhem a přetrvávajícími zdravotními obtížemi.

Lymeská borrelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice a je asi šestkrát častější než klíšťová encefalitida. S tímto onemocněním se můžeme setkat prakticky kdekoliv, tedy i mimo známá ohniska klíšťové encefalitidy. Jedná se o bakteriální infekci, kterou lze účinně léčit antibiotiky, zejména je-li léčba zahájena včas.

Lidská ehrlichióza (známá také pod názvem anaplazmóza) je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophilum (odtud název nemoci), která napadá bílé krvinky, proniká do nich, čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza. Onemocnění může být velmi závažné v těhotenství

Důležitá je prevence

Pokud jdete do přírody, vždy chraňte sebe i své mazlíčky repelentními přípravky. Nejen na oděvy, ale třeba i na kočárek, batoh, či piknikovou deku použijte repelent s účinnou látkou DEET. Na tělo repelenty s přírodními rostlinnými výtažky, nebo DEET, či repelentní náramky. U zvířat repelentní obojky.  Jestliže si nepřejete repelenty na chemické bázi, příroda nabízí skvělé alternativy. Vyzkoušejte například ocet, svařený s rozmarýnem, hřebíček luhovaný v lihu, drcená semena fenyklu, či odvar z citrusové kůry.

Po příchodu z přírody se důkladně prohlédněte. Nezapomeňte prohlédnout i své chlupaté společníky.

Co když najdu přisáté klíště?

Klíště odstraňte co nejdříve. Nepoužívejte oleje, či masti, které klíště pouze přidusí. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Ani klíště nemačkejte rukou či  pinzetou. Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí. Ranku poté vydezinfikujte běžnou domácí dezinfekcí. Jestli si chcete být na sto procent  jistí, že klíště nebylo nakaženo, uzavřete jej do sáčku a pošlete do laboratoře. Zapamatujte si datum nálezu klíštěte a při případných potížích, sdělte toto lékaři.

Proti encefalitidě je nejspolehlivější prevencí očkování.  To lze získat u obvodního lékaře a od 50 let je hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Lenka Pěkná