Klimatické změny způsobují posun areálu teplomilných druhů z jižních oblastí více na sever. To platí i pro druhy komárů. Další zvyšování průměrné teploty ČR tak může přispět k zavlečení a usazení nových druhů komárů a tím ovlivnit také zdejší spektrum nemocí přenášených komáry. Zvyšování průměrné jarní teploty může vést také k rychlejšímu jarnímu vývoji komárů a tedy i dřívějšímu zahájení komáří sezóny. Na druhou stranu vysoké letní teplotní extrémy mohou naopak zvýšit mortalitu jedinců některých komářích druhů.
Jak ovlivňuje počasí vývoj komárů?
Vývoj komárů je ovlivněn počasím, zejména teplotou a vlhkostí, po celou dobu vývoje jedinců. Teplota zkracuje čas pro natrávení krve samičkou, což je nezbytný předpoklad pro vytvoření vajíček. Teplota urychluje rovněž embryonální vývoj nakladených vajíček i rychlost vývoje larev. Při chladnějších jarních teplotách trvá vývoj larev několik týdnů, po letních záplavách trvá jen zhruba jeden týden. Nově vylíhnutí komáři jsou rovněž citliví k podmínkám prostředí, ohrožuje je zejména sucho a vítr.
Jako optimální je u komárů uváděn rozsah teplot 15-28 °C, maximum mezi 30-40 °C. Vývoj a aktivita komárů pozitivně koreluje také se vzdušnou vlhkostí. Pro letovou aktivitu je jako optimum uváděn rozsah relativní vzdušné vlhkosti nad 40 %. Komárům svědčí také bohaté srážky, neboť ty vytvářejí vhodná stanoviště pro vývoj komářích larev. Během deště jsou komáři schopni letu, silný déšť však jejich aktivitu může dočasně utlumit. Letová aktivita bývá rovněž narušena silným větrem.
Současné dusno a vlhkost vzduchu jim svědčí, jih Olomoucka a východ Moravy jsou nejpostiženější
Abnormální, tzv. kalamitní, výskyt komárů je často spojen s obdobím po velkých povodních a záplavách. Komárům svědčí také např. bohatá nadílka sněhu, která při jarním tání rovněž vytváří hojnost vhodných stanovišť pro líheň. Typickým záplavovými druhy komára jsou na území ČR Aedes vexans a Ochlerotatus sticticus, může však dojít k přemnožení i dalších druhů.
Jak vyplývá z aktuální mapy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, jižní oblasti Olomoucka spolu s většinou Moravskoslezského kraje zažívají v těchto dnech mimořádnou komáři aktivitu, označenou na škále nejvyšším stupněm 5.
Na území Česka žije hned několik desítek druhů komárů. Nejznámějšími jsou komár pisklavý nebo záplavový. Jejich štípance na kůži většinou nezpůsobují větší zdravotní problémy. Kvůli oteplování planety se ale v tuzemsku začaly objevovat druhy, které jsou schopné přenášet i vážné nemoci.
Patří mezi ně například komár tygrovaný, který se zatím vyskytoval hlavně na jihu Evropy, ale objevuje se už i v Česku a na Slovensku. Evropské zdravotní úřady varují, že může přenášet horečku dengue, virus zika nebo západonilskou horečku. Tu letos zachytili lékaři například ve Španělsku.
Vlastimil Blaťák