Slavné dožínky v Kroměříži budou přehlídkou barev a folklórních souborů

Na letošní Dožínky Zlínského kraje se sjedou do Kroměříže zemědělci i významní hosté 23. a 24. srpna. Oslavu úrody a konce žní doprovodí folklorní program, dožínkový jarmark, výstava zemědělské techniky a samozřejmě průvod krojovaných účastníků.

„Dožínky jsou jednou z nejstarších lidových tradic dodržovaných v České republice i v zahraničí. Za cíl měla a má poděkování za dary přírody a oslavu právě dokončené sklizně, která zaručovala obživu na následující období. V Kroměříži se dožínky konaly do roku 1974 a tradice dožínkových slavností byla obnovena v roce 2007,“ uvedl radní Jiří Kašík.

Dvoudenní slavnost zahájí v pátek 23. srpna odpolední interaktivní program v Muzeu Kroměřížska s názvem Od klásku ke kvásku určený rodinám s dětmi a podvečerní hudební vystoupení na Velkém náměstí, do něhož se zapojí Detský folklórny súbor Borinka z partnerské Nitry a bluegrassová kapela Nedělní Martini.

Dožínkový průvod patří k největším atrakcím

Od sobotního rána 24. srpna ožije Velké náměstí Dožínkovým jarmarkem, jehož součástí bude poprvé ojedinělý projekt Krása modrotisku s ukázkami výroby této techniky, která je zapsaná do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Po celý den bude k vidění výstava zemědělské techniky. Nejmladším návštěvníkům dožínek bude k dispozici historický kolotoč s flašinetářem. Slavnostní program začne nově ve 13.30 dožínkovým průvodem, který projde z Komenského náměstí Vodní ulicí na Velké náměstí a zakončí ho předání dožínkového věnce hospodáři – hejtmanovi Zlínského kraje.

„Dožínkový průvod patří k nejatraktivnějším částem programu a jeho trasu městem lemují zástupy diváků. Je přehlídkou krojů a barev, účastní se jej významní hosté, zástupci nejrůznějších organizací i folklorní soubory z Kroměříže i širokého okolí včetně hudebníků,“ doplnil starosta Tomáš Opatrný, který společně s hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem převzal nad dožínkovou slavností záštitu.

Od 15. hodiny se uskuteční v chrámu sv. Mořice Děkovná mše svatá za úrodu a na pódiu na Velkém náměstí začne folklorní program, ve kterém se vystřídají soubory ze všech koutů kraje. Sobotní program vyvrcholí koncerty dechové hudby Hanačka z Břestu a ostravské skupiny Nedivoč. Po celou sobotu je možné navštívit a prohlédnout si expozice Muzea Kroměřížska za zvýhodněné vstupné.

Šárka Kučerová