Na Velehradě vrcholí přípravy na Dny lidí dobré vůle, letos oslaví už čtvrtstoletí

Už 25. ročník Dnů lidí dobré vůle se na Velehradě uskuteční ve čtvrtek 4. a v pátek 5. července. Tradiční cyrilometodějské oslavy, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí, nabídnou i letos pestrý program. Organizátoři pro návštěvníky připravili kromě duchovně změřených aktivit také hudební vystoupení, soutěže, workshopy, zábavu pro děti i dospělé, nebo přehlídku krojovaných.

„Cyrilometodějské oslavy na Velehradě jsou pro mě příležitostí na chvilku se zastavit, setkat se s milými lidmi a sdílet silnou energii tohoto místa, kde jsou hluboké kořeny naší kultury. Do jejích počátků se lidé mohou na chvilku přenést také v Klenotnici Velké Moravy, která se v těchto dnech slavnostně otevřela v areálu Archeoskanzenu v sousední obci Modrá. Touto cestou bych chtěl na Velehrad srdečně pozvat všechny obyvatele našeho regionu a současně poděkovat všem, kteří s organizací Dnů lidí dobré vůle pomáhají. Jsem rád, že je toho Zlínský kraj součástí,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Velehradské slavnosti budou letos také připomínkou 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky, kterým začalo v naší zemi omezování svobody totalitním režimem a pronásledování nejen církve.

Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky budou představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté i široká veřejnost.

Večer lidí dobré vůle

Ve čtvrtek 4. července se uskuteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, jehož konání letos podpořil Zlínský kraj částkou 400 tisíc korun. Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů – kapelu Jelen, Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovým, Viki Olejárovou, Folk Team a rodinu Kolčavových. Doprovodí je Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka, Sbor Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých.

Letos výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane spolek Vstaň a choď, který sdružuje a duchovně provází lidi s tělesným handicapem, Blízko nás, z. ú., šest rodin z moravského mikroregionu Oldřichovice-Napajedla-Zlámanec-Topolná pečující o děti s těžkou formou autismu, a Nadační fond ADIUVARE. Od roku 2005 se díky Večerům lidí dobré vůle vybralo přes 25 milionů korun, které putovaly na konta více než 45 projektů.

Program pro všechny

Během odpoledne 4. července se na Velehradě uskuteční program Mladí fandí Velehradu. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení, rapery, mrštné parkouristy, soutěže o hodnotné ceny, kavárnu nebo fotokoutek. Podruhé také proběhne zážitkovo-sportovní soutěž týmů O pohár tatíčka Stojana. Odpoledne vystoupí oblíbení rapeři TowMeot a violoncellista Petr Špaček. Chybět samozřejmě nebude ani stálice programu pro mladé – parkouristi ze skupiny Improve Yourself pod vedením Luba Bauma. Ti si jako každoročně připravili parkourové workshopy, dechberoucí vystoupení a soutěže.

Součástí čtvrtečního programu je tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s vystoupením Michala Nesvadby, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop s Vítem Šimánkem, Soutěž ve fotbalových dovednostech, Ruční přepisování Bible, celá řada zajímavých výstav, vernisáží a aktivit pro děti.

Národní pouť Velehrad 2024

Cyrilometodějské slavnosti 2024 vyvrcholí v pátek 5. července v 10:30 na nádvoří před bazilikou slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude J. Exc. Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Kazatelem pak bude J. Exc. Mons. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup a apoštolský nuncius.

Od 12:30 do 15:00 hodin je připraven koncert dechové muziky a také program pro děti. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků.

Parkování, doprava, stanové městečko, úschovna kol

Pro ty, kdo chtějí přijet na Velehrad autem, bude od 4. července od14 hodin až do 5. července do 17 hodin na obchvatu Starého Města fungovat provizorní záchytné parkoviště. Spojení s Velehradem bude zajištěno kyvadlovou autobusovou dopravou, a to linkami č. 770, 771 a 775 (jízdní řády zde: https://www.idzk.cz/autobusy-od-1012). I v letošním roce organizátoři připravili pro návštěvníky, kteří se na Velehrad vypraví na kole, možnost jejich úschovy. Možnost přenocování budou mít poutníci ve stanovém městečku na louce pod hřbitovem.

Monika Babincová