Mezi obviněnými ve velké dopingové kauze má být podle Seznam zpráv i olomoucký ortoped Holibka

Olomoucký ortoped Kristián Holibka je obviněn v souvislosti s akcí Fit, během které se policie zaměřila na distributory zakázaného dopingu včetně anabolik. Sám pro Seznam zprávy popřel jakákoli svoje provinění. „Nevěděl jsem, že s tím obchodují,“ prohlásil na adresu svých přátel z kulturistické scény.

Kriminalisté Národní protidrogové centrály zahájili trestní stíhání čtrnácti lidí obviněných z neoprávněného nakládání s drogami a s anaboliky pocházejícími z nelegální produkce. Hlavní obviněný, podle zjištění kriminalistů, postupně vytvořil organizovanou zločineckou skupinu zaměřenou na obchodování s nelegálními návykovými látkami a anaboliky. Ta fungovala nejméně od začátku roku 2021.

Olomoucký ortoped mezi obviněnými, hlavou gangu měl být jeho kamarád

Čtyřem členům skupiny, kterou policie v polovině června zadržela, vyšetřovatelé kladou za vinu, že padělky oficiálních léčiv s hormonálním účinkem neoprávněně přechovávali a poštou odesílali dalším distributorům v různých částech Česka. Část skupiny se pohybovala na vrcholové úrovni v silových sportech, k prodeji koncovým uživatelům tedy podezřelí využívali prostředí posiloven.

Obvinění za držení a užívání anabolik bylo sděleno i lékaři, kterému je dále kladeno za vinu, že po předchozí dohodě bez lékařského předpisu a medicínských důvodů, za účelem další distribuce, prodal členům skupiny větší počet balení léku Xanax v hodnotě 20 000 Kč. Účinnou složkou léku je psychotropní látka alprazolam. Tímto lékařem má být olomoucký ortoped Kristián Holibka, synovec slavného operatéra sportovních hvězd Radomíra Holibky. V rozhovoru pro Seznam zprávy však popřel, že by se dopustil čehokoli nelegálního.

Reportérce Seznam zpráv to sám Holibka potvrdil. „Obvinění mi sdělili, ale prošetřují to a de facto mě hned pustili,“ řekl pro Seznam zprávy lékař, který působí na soukromé klinice i ve Vojenské nemocnici Olomouc.

Dva obvinění jsou ve vazbě, tři mají dohled probačního úředníka

Další sdělená obvinění jsou z obchodování s omamnými a psychotropními látkami, konkrétně s mefedronem, kokainem a metamfetaminem, ve velkém rozsahu. O tyto látky podle zjištění policie skupina rozšířila portfolio své nabídky před necelým rokem.

Šéf skupiny a jeden z obviněných jsou vyšetřováni vazebně, další tři mají dohled probačního úředníka a zákaz vycestovat, ostatní jsou vyšetřováni na svobodě. Není vyloučeno zahájení trestního stíhání dalších osob, které se na trestné činnosti podílely.

Při operaci s krycím názvem FIT bylo provedeno 19 domovních prohlídek a 16 prohlídek jiných prostor. Úkony trestního řízení probíhaly na šesti místech v České republice, konkrétněji v Olomouckém, Jihomoravském, Ústeckém a Středočeském kraji a v Praze.

Policie zajistila desetitisíce tablet a vialek obsahujících různé druhy látek s hormonálním účinkem zneužívané pro růst svalové hmoty a ke sportovnímu dopingu. Jejich celková hodnota v koncové distribuci by byla nejméně 1,5 milionu korun. Dále pak různá množství kokainu, klefedronu, mefedronu a marihuany.

V hotovosti a na bankovních účtech policie zajistila finanční prostředky – české koruny, eura a bitcoiny – v celkové hodnotě přes 6,5 milionu korun. Zajištěno bylo také 5 motorových vozidel a 2 nemovitosti, výpočetní technika a mobilní telefony.

Obviněným hrozí vysoké tresty podle míry jejich trestné činnosti, včetně nejvyšší sazby odnětí svobody.

Video z policejního zásahu si můžete prohlédnout de.

Vlastimil Blaťák