Dobrou noc lidem v Kroměříži popřejí ponocný a jeho strážce, vždy v pátek a v sobotu

Dříve dbal na bezpečnost spícího města, dnes zahraje na trumpetu a popřeje dobrou noc. Řeč je o ponocném, který v Kroměříži v doprovodu ozbrojeného strážce vždy v pátek a sobotu zpříjemní lidem celé letní prázdniny. Turistickou atrakci opět připravila kroměřížská radnice s cílem zatraktivním letní sezónu.

„Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky. Dnes už je spíše jen příjemnou vzpomínkou na dávno zaniklé povolání. A hlavně turistickou zajímavostí, jejímž cílem je zpříjemnit občanům i návštěvníkům Kroměříže letní večery,“ uvedl radní Jiří Kašík, který má v Kroměříži na starosti kulturu a cestovní ruch.

Ponocný bude k vidění v červenci a srpnu vždy v pátek a sobotu, poprvé už 28. a 29. 6., naposledy 30. a 31. 8. Obchůzku města zahájí vždy v 21:45 u budovy radnice na Velkém náměstí.

Nejprve fanfárami z balkonu radnice ohlásíme blížící se hodinu nočního klidu, potom se vydáme na obchůzku Velkého náměstí a přibližně po 20 minutách se vrátíme zpátky k radnici, kde se těsně před desátou hodinou večerní rozloučíme vybranou skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ prozradil ponocný Jan Šošola. A stalo se už pěkným zvykem, že místní i turisté si spojují setkání s pomocným a jeho strážcem s příjemnou večerní procházkou před spaním.

Jan Vondrášek