„Kašny patří k Itálii, Římu, ale i Francii, třeba Aix-en-Provence, kde jsou dokonce i s minerálními prameny,“ vysvětlil sochař primátorovi svá východiska. Hlavním ale byla kašna v Lucce, včetně její výšky, která zprvu vadila památkářům. „Ty barokní kašny jsou vysoké, aby z nich mohli pít koně, to už není potřeba, v Lucce je kašna také plytká. A starosta Luccy nám pak dokonce vyčítal, že jsme tu kašnu okopírovali,“ řekl Theimer. Podle něj jsou za jeho uměleckou tvorbou spojitosti – Olomouc, baroko, Středomoří a Toskánsko. „To je taková nějaká akumulace, nebýt Olomouce, kdybych tady nežil, kdybych nevěděl o Martinelliho díle, tak bych takhle netvořil,“ řekl Theimer.
Primátorovi také popsal, jak to bylo s obelisky pro Elysejský palác a prezidenta Mitterranda, včetně důvěrných historek, jak pro něj francouzský prezident z vrtulníku osobně fotografoval místa, která chtěl na obelisky zpracovat. Zároveň ale zalitoval, že mizí řemeslo bronzových slévačů. Jak zmizelo před lety z Paříže a on se kvůli tomu přemístil do Toskánska, pomalu se ztrácí i tam.
Na primátorovu otázku, zda má Theimer ve svých dílech i nějaký tajný vzkaz či šifru, kterou vyluští někdo po letech, odpověděl kunsthistorik Zatloukal. „S podobnými principy se hodně pracovalo v renesanci a raném baroku, kdy se rozbujel hermetismus, kabala a nové vědy. Dnes jsou to spíše vrstvy, s nimiž se pracuje,“ vysvětlil Ondřej Zatloukal. To potvrdil i Theimer. Pak se zapsal do pamětní knihy, kam vepsal i vzkaz: Díky za olomouckou inspiraci. A přikreslil delfína.
Ivan Theimer se do Olomouce vrátil po čtyřech letech. „Ta kašna dostala krásnou patinu,“ liboval si, když se v horku zchladil z pítka, které navrhl v roce 2017 a sedl si na její okraj. A potěšilo ho, že se v ní koupou děti. Dnes má mistr na programu komentovanou prohlídku v obrazárně kroměřížského zámku, kde jsou vystavena jeho raná díla a kterou nově zdobí jeho svítící stély.
Po Paříži, Hamburku, Luganu, Grenoblu a Olomouci je Kroměříž dalším místem spojeným s Theimerovými díly. Olomoucký rodák, který emigroval v roce 1968 po okupaci Československa sovětskými vojsky, oslaví letos v září osmdesátiny.
Tisková zpráva