Vlastivědné muzeum vystaví nejlepší amatérské fotografie, slavnostní vyhlášení v půli května

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června Vlastivědné muzeum v Olomouci. Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie, která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků. Součástí soutěže je řada doprovodných aktivit – výstavy, workshopy nebo přednášky.

O přízeň poroty se letos ucházelo 196 soutěžících v devíti kategoriích. Komise hodnotila fotografie vytištěné, nebo dokonce zhotovené původní analogovou technikou. Nejvíce snímků dorazilo do kategorie A5 – Ucelená kolekce, kde šlo nejlépe poznat schopnosti a umění autorů. Soustavná několikaletá práce na jedno téma dobře ukazuje, jestli měl přihlášený fotograf jen štěstí na jeden dobrý záběr, nebo v něm opravdu něco je.

„Je inspirující vidět, kolik lidí se věnuje fotografování na vysoké úrovni, i když to není jejich povolání. Dokáží se dívat na svět kolem sebe pozorně, zaujatě a s neutuchajícím okouzlením a fascinací. V letošním ročníku je několik ‚hvězd‘, které dostanou ocenění hned v několika kategoriích – kvalita jejich snímků vyčnívala nad ostatními,“ řekla organizátorka Denisa Šinkovská Mikolášková z VMO, kterou z vystavujících autorů a autorek zaujala Monika Půlpánová a její seriál Krajiny, kdy autorka tiskla fotografie stromů, ptáků, trní a křídel na průsvitný papír a výsledný snímek vždy složila ze dvou vrstev. „Vznikly tak velmi poetické a subtilní obrazy, které lze prohlížet z obou stran.“

Rekordní počet přihlášených snímků

Olomoucký fotograf a pedagog Petr Zatloukal potvrdil, že letos se o přízeň poroty ucházelo 1534 snímků. „Vždycky mám radost, když se potkám s dobrými fotografiemi a dobrými fotografy při rozhodování. Samozřejmě dochází k některým malým výměnám názorů, protože posuzování je individuální záležitost, vždy ale nakonec dojdeme ke shodě,“ poznamenal Zatloukal, který je předsedou poroty soutěže NASFO. Fotografie vybíral také renomovaný fotograf Jindřich Štreit, oceňovaná dokumentární fotografka Dana Kyndrová, teoretička a historička fotografie Věra Matějů, fotograf a pedagog Svatopluk Klesnil, olomoucký fotograf Daniel Schulz a slovenský fotograf a metodik Miroslav Zaťko.

Soutěž amatérské fotografie existuje již 54 let

Posláním soutěže je srovnání tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí. V roce 1970, kdy soutěž začínala, byla většina fotografů součástí fotoklubů a stát hojně přispíval na jejich činnost. „Dnes jsou sice fotografové také organizování ve fotoklubech, případně ve Svazu českých fotografů, ale většinu nákladů spojených s tímto koníčkem nesou sami. Jsem proto velmi rád, že neztratili zájem a že v každém období soutěž vychovala mnoho vynikajících fotografů,“ řekl Milan Sedláček z pořádající organizace NIPOS-ARTAMA. Dodal, že počet přihlášených snímků letos oproti loňsku stoupl na dvojnásobek.

Předání fotografických cen doprovází řada aktivit ve městě

Soutěž je spojena s celou řadou doprovodných aktivit pro širokou veřejnost. Kdo rád fotí a chce se prezentovat, má možnost 17. května přinést svoji tvorbu do Vlastivědného muzea a jednoduše ji zavěsit na šňůru na chodbě v přízemí. Kromě této dílčí výstavy Na šňůrách se koná přednáška Šimona Pikouse z Liberecké školy fotografie. Lektor se bude věnovat rušivým prvkům kompozice.

Centrum muzejní pedagogiky VMO připravilo workshop kyanotypie. Jedná se o historickou fotografickou techniku, která využívá fotocitlivosti železitých solí. Poskytuje výrazně modré obrazy. „Kyanotypie nebo fotochemický modrotisk je alternativní technika z poloviny 19. století. Uhrančivě hluboká modrá barva, pro kyanotypii typická, dnes nachází uplatnění v umění a umělecké fotografii. Workshop je vhodný pro každého návštěvníka muzea od 4 let,“ pozval do muzea Alexander Ivanov, vedoucí Centra muzejní pedagogiky VMO.

Slavnostní vyhlášení výsledků NASFO a předání ocenění se uskuteční ve Vlastivědném muzeu v sobotu 18. 5. 2024. Tento den se mohou zájemci podívat do fotoateliéru s Danielem Schulzem, kde se budou zabývat focením portrétu nebo navštívit výstavu: Jindřich Buxbaum – Příběhy divadla a hudby v Konviktu. Připraven je i workshop pro juniory, nazvaný Rostlina a člověk.

Doprovodný program festivalu NASFO

17. května 2024

 • 15.00–23.00 Výstava Na šňůrách I. – VMO, chodba v přízemí
 • 15.00–22.00 Fotografický workshop pro rodiny s dětmi – kyanotypie – VMO (rezervace na recepci nebo předem telefonicky na čísle: 737 509 852. Cena za jednoho účastníka je 60 Kč)
 • 16.30 Bedřich Sebera – Madam Praha – zahájení výstavy – VKOL, Červený kostel
 • 17.30 AMFO – zahájení výstavy slovenské soutěže amatérských fotografů – Studio G21
 • 18 h Ztracená fotografie – zahájení Olomoucké muzejní noci a výstavy – Ztracená ulice
 • 19 h Spor o koně – Rušivé prvky v kompozici – přednáška Šimona Pikouse z Liberecké školy fotografie (45 min) – VMO, sál Václava III.
 • 20 h Prezentace porotce fotografa Petra Zatloukala (45 min) – VMO, sál Václava III.
 • 21 h Komentovaná prohlídka výstavy Michala Kalhouse – MUO

18. května 2024

 • 15.00–23.00 Výstava Na šňůrách – VMO, chodba v přízemí
 • 9 h Poprvé v Olomouci – zahájení výstavy z fotoprocházky s Danielem Schulzem – Té & Café Kratochvíle
 • 10 h Jindřich Buxbaum – Příběhy divadla a hudby – zahájení výstavy – Umělecké centrum UP – Konvikt
 • 10.45 Portrét anonym – úvodní slovo k doprovodné výstavě workshopu juniorů – VMO, předsálí Václava III.
 • 14 h Workshop s Danielem Schulzem: Ateliérový portrét, sraz na recepci VMO
 • 14.30 Workshop pro juniory: Rostlina a člověk, DDM Olomouc

22. června 2024

 • Dernisáž NASFO 2024 – součástí hudebního festivalu Olomouc (o)žije
 • Výstava Na šňůrách II. – dvorek VMO

 

Martina Vysloužilová