Sobotní noc plánujte mimo světla měst. Nad Českem přeletí meteorický roj Eta Akvaridy

Meteorický roj, který nebude rušen světlem měsíce, se právě chystá potěšit všechny milovníky noční oblohy. Nejpříhodnější podmínky k pozorování budou v sobotu a v neděli, a Měsíc před novem nebude pozorování rušit svým svitem.

Při ideálních pozorovacích podmínkách bude možno spatřit až padesát meteorů za hodinu. Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze tří, jejichž projevy můžeme sledovat už déle než měsíc. Avšak každý roj má své maximum, které v případě letošních Eta-Aquarid připadá na noc z 5. na 6. května.

Musíte si počkat na třetí hodinu ranní

Meteory vylétají ze souhvězdí Vodnáře (latinsky Aquarius) z blízkosti hvězdy označené řeckým písmenem éta – odtud pochází jejich název. K pozorování budete mít letos vynikající podmínky – Měsíc bude ve fázi jen 2 dny před novem, nebude tedy prakticky vidět a meteory má smysl má sledovat od třetí hodiny ranní až do rozbřesku. Najděte si místo nerušené světelným znečištěním s dobrým výhledem především na východní obzor.

Původ Eta-Aquarid můžeme hledat ve slavné Halleyově kometě. Jejími prachovými částečkami Země prochází dvakrát do roka (v říjnu jako Orionidy). Halleyova kometa oběhne kolem Slunce jednou za 76 roků, přičemž poprvé byla pozorována již v roce 240 před naším letopočtem. Eta-Aquaridy byly oficiálně objeveny při plavbě po Středozemním moři v roce 1870 plukovníkem G. L. Tupmanem. Důkaz přišel o rok později 29. dubna, kdy Tupman zaznamenal asi osm meteorů.

Mateřské těleso Eta-Aquarid, tedy Halleyova kometa, se u Slunce naposledy ocitla v únoru 1986, znovu se tak stane v roce 2061. Je také první matematicky předpověděnou kometou v historii. Tuto předpověď udělal Edmond Halley v roku 1705 jako první, a proto je po něm kometa pojmenována. Létavice, které dnes pozorujeme, se od mateřské komety oddělily před stovkami let.

Martin Vylíčil