Olomouc vydá svoji eurobankovku, lidé si mohou vybrat ročníkové číslo

První sběratelská eurobankovka s motivem Olomouce bude vydána ve středu 1. května. Olomouc tak oslaví dvacetileté výročí od vstupu do Evropské Unie. Bankovka s nulovou hodnotou představí pohled na Horní náměstí a sloup Nejsvětější Trojice.

První máj tentokrát bude významným datem také pro sběratele. Právě 1. května, tedy v den výročí vstupu České republiky do EU, se totiž dostane do prodeje historicky první eurobankovka s olomouckým motivem. Sběratelská eurobankovka má nulovou hodnotu a je na ní vyobrazen pohled na Horní náměstí se sloupem Nejsvětější Trojice a budovou radnice. Za 100 korun si ji můžete od středy 1. května koupit v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice. Informační centrum otevírá v 9 hodin. Město si pro své potřeby vyhrazuje ponechat určitá čísla, která do prodeje nepůjdou.

V rámci podmínek stanovených výrobcem budou eurobankovky s motivem Olomouce prodávány tímto způsobem:
  • č. 1–100 maximálně 1 kus na osobu bez možnosti výběru čísla
  • č. 101–1000 maximálně 10 kusů na osobu bez možnosti výběru čísla
  • č. 1001 a výš neomezený počet kusů a bez možnosti výběru čísla
  • Ročníková čísla, tedy od roku 1920 do roku 2024 a výš po jednom kuse na osobu a tato jediná s možností výběru čísla.

 

Koncept eurobankovek existuje v Evropě od roku 2015. Od roku 2018 se k němu aktivně připojují i některá města a významné turistické cíle v České republice.

Cílem eurobankovek je především podpora turistického ruchu v evropských zemích a zvyšování povědomí o zajímavých místech napříč Evropou. Současně se však tyto originální suvenýry rychle staly vyhledávanými sběratelskými předměty, neboť každý kus je unikátní díky číslování.

Eurobankovka se vyrábí ve Francii ze stoprocentně bavlněného papíru používaného při výrobě skutečných bankovek a obsahuje také některé ochranné prvky jako pravé bankovky – například hologram, mikrotisk či UV ochranné prvky. Zadní strana těchto sběratelských bankovek je jednotná a připomíná nejvýznamnější evropské památky.

S využitím tiskové zprávy Vlastimil Blaťák